Kadınlar için mutlu seks kiminle yaşanır?

Seks insan yaşamının en doğal bir parçası… Yaşamın sürebilmesi buna bağlı…


Kadınlar için mutlu seks kiminle yaşanır?Aynı zamanda kişinin bedensel ve ruhsal doyumu da karşı cins ile yaşadığı bu ilişkiden aldığı doyumla ilintili… Evlilik sorunları ve cinsel işlev bozuklukları üzerine çalışan Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy seks yaşamının da bir iletişim biçimi olduğuna dikkat çekiyor.

Gerçekten eğlenilecek ile evlenilecek kişiler ayrı mıdır?
Uzman evlilik terapisti Demirsoy bu konuda şunları söylüyor:
Evlilik uzun süreli bir sorumluluk almaktır, evliliğin bir takım gerekleri vardır. Bağlılık, sorumlulukları paylaşmak,  empati kurabilmek, beraber yaşarken ortak karar alıp birlikte hareket edebilmek evlilik için önemlidir!  Gerektiğinde kendini karşısındakine adapte edebilmek, kendi isteklerinden vazgeçebilmek ve fedakarlık yapabilmek evliliği canlı tutan şeylerdir. Tüm bunlar anlık heveslerini kontrol edip yerine uzun vadeli düşünme ve karar almayı gerektirir. Kişiliğinde bu özellikleri barındırmayan kişiler evlilikte uyum sorunları yaşarlar. Bu kaçınılmazdır. Bunu başaramayan kişilerin evliliğe uygun adaylar olmadığını söylenebiliri. Ancak evliliğe uygun kişilerin de eğlencesiz, birlikte hoş zaman geçirilemeyecek kişiler olduğu düşünülmemelidir. Evlilikte önemli olan isteklerle gerekirleri dengeleyebilmekti. Bir insan hem kişiliğinde uzun süreli bir ilişkiyi sürdürebilecek özellikleri barındırıp hem de gerektiğinde kendine koyduğu sınırları, kontrolü esnetip eğlenebilmeyi başarabilir. Bu özellik sadece evlilik için değil insanın yaşamında hemen her alanda uyumlu, mutlu, dengeli bir yaşam sürdürmesi için gereklidir.

Birlikte çok eğlenen insanlar evlenince çok mutlu çiftler olabilir mi?
Birlikte çok eğlenebilen çiftlerin daha çok mutlu olabileceğine ilişkin yaygın bir kanı var. Bu her zaman böyle mi olmaktadır. Aile iletişimi ve evlilik sorunları konusunda uzun yıllar klinik çalışması yapan Psikolog Çiğdem Demirsoy bu konuda şu görüşlere yer veriyor:
Eşlerin ortak ilgi alanları ve birlikte zevk alacağı uğraşları olması gerekir. Ortak değerlere sahip olmaları sağlıklı evlilik için önemli bir unsurdur. Ancak birlikte eğlenceyi paylaşıyor olmaları evliliğin de aynı olumlu duygularla süreceğini göstermez. Ortak eğlence anlayışının yanı sıra her iki tarafın da bir ilişkinin sorumluluklarını alabilmesi önem taşır. İletişim ve problem çözme becerilerine sahip olmak gibi özellikleri de kişiliklerinde barındırmaları gerekir.

Evlenilecek kişide mutlaka birlikte eğlenebilmek olmalı mı?
Partnerler arasında ortak paylaşımların olması elbette gerekli… Evlilikte mutluluk için bunlar yeterli mi peki? Demirsoy bu konuda "Ortak ilgi ve zevklerin olması ve birlikte eğlenebilmek artı bir unsurdur ama bu gerekli tek kriter bu olmamalıdır" diyor. Eğer çiftlerin eğlence anlayışları birbirinden tamamen farklı ise o zaman sadece evliliğin görev ve sorumluluklarını paylaşmak kalır geriye. Bu da taraflarda ilişkiye dair eksiklik duygusuna ve eğlenip gevşeyeceği zamanlarda birbirinden uzak kalmaya yol açar. Ancak iki insanın da tamamen aynı beğenilere sahip olması mümkün değildir. Ortak zevkleri olsa bile aynı zaman diliminde her zaman aynı şeylerden zevk alma tercihinde olmaları da mümkün değildir. İşte bu durumda da karşılıklı saygı, hoşgörü öne çıkar. Kişi bazen kendi isteklerini erteleyebilmelidir. Karşısındakine kendini uyulmayabilme gibi özelliklerin kişide bulunması beraberlik için önem kazanır.

Kadınlar için mutlu seks evlenilecek kişiyle mi eğlenilen kişiyle mi yaşanır?
Her zaman dile getirilen bir yaygın görüş vardır. Evlenilecek kişi başka eğlenilecek kişi başkadır denir. Kadınların mutlu seksi yakalayabilmeleri konusunda bu geçerli midir? Çiğdem Demirsoy bu konunun bir iletişim biçimi olduğu görüşünde. Demirsoy; sekste de insanlar arası ilişki ve iletişimlerde geçerli olan kurallar geçerlidir. Çünkü cinsel ilişki de iki insan arasında yaşanan bir ilişki biçimidir. Seks iletişim içinde yaşanır. Kadın olsun erkek olsun cinsel ilişkinin doyum verici olması bu iletişimin sağlanmasına bağlıdır diyor. Eğlenmek de cinsellik de kişinin kendi doyumuna bağlıdır. Seks gevşeme ve rahatlamasına yönelik bir yaşantıdır ve sağlıklı kalabilmesi için bu gereklidir. Öte yandan insan sosyal bir canlı olduğu için bu sürecin paylaşılması da ayrı bir doyum kaynağıdır.

Dr.ÇiğdemDEMİRSOY

KAYNAK : //www.hurriyet.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.