KADINLAR İÇİN ÖNCE ESPRİ

BBC.News

Kadınların, komik filmler karşısında zevk alma merkezleri erkeklere göre daha güçlü bir şekilde aktive oluyor.

Siyah beyaz çizgi film izlettirilen 10 kadın ve erkeğe ileri tarama teknikleri ile beyin takibi yapıldı.  Yapılan takipte, kadınlarda dil işleme, hafıza ve ödül mekanizmasında rol oynayan beyin bölgelerinin daha fazla aktifleştiği görüldü. Filmlerin gerçekten komik olması karşısında, zevk alma merkezleri erkeklere göre daha güçlü bir şekilde harekete geçiyor.

Araştırmacılar kadınların çizgi filmleri gülünç bulma beklentilerinin daha düşük olduğunu düşünüyor ve durumu şöyle açıklıyor:

"Filmin sonlarındaki vurucu espriden de en fazla kadınlar zevk aldı. Film giderek komikleştikçe kadınların ödül merkezi de buna bağlı olarak aktifleşti. Oysa erkekler baştan filmlerin komik olmasını bekledikleri için onlarda aktivasyon artışı görülmedi. Kadınlar analitik bir yaklaşım benimseyerek, esprinin diline daha fazla anlam yüklüyor."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.