KADINLARIN İÇGÖRÜSÜ FAZLA

Sciencedaily

Kadınların kendi hislerini ve romantik partnerlerinin hislerini tanımlamada daha başarılı olduklarını ortaya çıktı.


ABD'deki araştırmaya yaşları 18 ila 46 arasında değişen, evli olan ve olmayan 97 çift katıldı. Anket aracılığıyla katılımcıların ilişkilerdeki hassasiyetleri değerlendirildi.

Ankette genel olarak, çiftler arasında, çatışmadan kaçınma arzusu ve sevgi hisleri, duyarlılık, birbirine şefkat göstermeye ilişkin algılarda yüksek düzeyde bir uzlaşı olduğu ortaya çıktı. Bunun ankete katılan evli çiftler arasında özellikle geçerli olduğu saptandı. Sonuçlar çiftlerin birbirlerine karşı düşündüklerinden daha benzer tutumlar içerisinde olduklarını ortaya koydu. 

Buna karşın, bazı spesifik konulardaki algılarda anlaşma düzeyi düşüktü. Mesela, erkekler terk edilme konusunda kadınların kendilerini gördüklerinden çok daha evhamlı olduklarını düşünüyorlar. Buna karşın kadınlar, terk edilme konusunda erkekleri kendi düşündüklerinden çok daha az endişeli buluyorlar.  Ayrıca kadınlar erkekleri kişisel algılarından çok daha bağımsız görüyorlar. Erkeklerse seks konusunda kadınları hissettiklerinden daha korkak ve ilgisiz olarak değerlendiriyorlar.

Anket sonuçları kadınların partnerlerinin algılarını tanımlamada çok daha isabetli olduklarını ortaya koydu.

İlişkiyle ilgili bazı meselelerde, araştırmacılar kadınlar ve erkekler hakkındaki eski kalıp yargıların cevaplar üzerinde etkili olduğunu düşündüler. "Bağımsız olma, terk edilme korkusu, genel korkular ve cinsellik gibi, emosyonel yönü ağır basan alanlarda, her iki cinsiyet de sterotiplere bel bağlama yanlısıydı. Görünüşe göre, bu konularda partnerler birbirlerinin gerçek düşünce ve arzularından haberdar değiller. Bu durum, çiftlerin yaşam kalitesini arttırma ve çatışmaları azaltmada açık iletişimin ne kadar önem taşıdığını bir kez daha ortaya koyuyor.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.