KALP HASTALARINA UYARI

A.A

Kalp hastalarının, Ramazan ayında doktor  doktor kontrolünde oruç tutmasının uygun olduğu açıklandı.


SK Aydın Anka Hastanesi Kalp ve Damar  Cerrahisi Uzman Dr. Tünay Kurtoğlu, kalp hastalarının, Ramazan ayında doktor  doktor kontrolünde oruç tutmasının uygun olduğunu söyledi.

Kurtoğlu, sağlıklı bireylerde orucun  tıbbi açıdan yararlı etkilerinin olduğunun bilindiğini belirterek, oruç tutmanın  kan yağlarını düzenlediğini ve iyi huylu olarak bilinen kolesterol düzeyini  olumlu olarak etkilediğini kaydetti.

Kalp hastalarının ise oruç tutarken daha dikkatli olmaları gerektiğini  ifade eden Kurtoğlu,

“Koroner kalp hastalığı belirtileri bulunan ancak doktor kontrolünden  geçmemiş veya teşhis konulmuş ve tedavi edilmemiş koroner kalp hastalarının, oruç  tutmaları sırasında sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle böyle kişilerin doktor  kontrolü altında oruç tutmaları uygundur” dedi.

Kurtoğlu, pek çok ilacın günümüzde günde tek doz alınabilecek kadar  etkili hale getirildiğini ancak sıcak havalarda 15-16 saati bulan oruç süresince  ilaç alınmamasının bazı hastalar için sakıncalı olabileceğini kaydetti.

Kişilerin çalışma ortamlarının da oruç tutarken önemli olduğunu söyleyen  Kurtoğlu, “Klimalı bir ortamda masa başı çalışan bir kimse veya Ramazan ayını  yaylada tatil gibi geçirmeyi planlayan bir koroner kalp hastası oruç  tutabilirken, yaz aylarında güneş altında efor sarf ederek çalışan sağlıklı bir  genç oruç tutamayabilir. Bunun için oruç tutmak isteyen hastaların kendi  durumları hakkında doktorlarını bilgilendirerek, görüş ve öneriler doğrultusunda  hareket etmeleri, ilaç düzenlemelerini de doktorları ile birlikte yapmaları  gerekmektedir” diye konuştu.
        
ORUÇ TUTAN KALP HASTALARI İFTAR VE SAHURDA NE YEMELİ?

        
Koroner kalp hastalarının uygulamakta oldukları diyetlerine Ramazan  süresince devam etmelerinin büyük önem taşıdığını ifade eden Kurtoğlu, özellikle  koroner kalp hastalığı bulunanlarda oruç tutarken oluşan uzun süreli açlığın,  yüksek kalorili ve yağlı gıdalarla giderilmesi durumunda kalp krizi riskinin  artacağı uyarısında bulundu.

Makarna veya hoşafın ideal yiyecekler olduğunu dile getiren Kurtoğlu,  kızartma yerine fırında pişirilmiş yemeklerin tercih edilmesini ve porsiyonların  ölçülü seçilmesini önerdi.

Sahur sofralarında “çok yenilirse, geç acıkılır” anlayışının gerçeği  yansıtmadığına işaret eden Kurtoğlu, “Çünkü ne kadar çok ve hızla kan şekerini  yükselten tatlılar yenirse, o kadar çok acıkılır” diye konuştu.

Kurtoğlu, sıcak  nedeniyle Ramazan ayında koroner kalp hastalarının bol  miktarda sıvı tüketmesinin de çok önemli olduğunu belirterek, vücutta su miktarı  azaldığında damar içi pıhtılaşma tehlikesinin artığını, bu durumun da kalp  krizini tetikleyebildiğini söyledi.

Kurtoğlu, midenin asit salgısını artıran baharatların Ramazan  sofralarından uzak tutulması gerektiğine işaret ederken, sigara tiryakilerinin  oruçlarını sigara ile açmalarının da son derece zararlı olduğu uyarısında  bulundu.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.