KANSER CİNSEL YAŞAMI ETKİLİYOR


A.A
 
Yapılan araştırma sonuçlarını açıklayan uzmanlar, kanser hastalığı, hastaların cinsel yaşamını olumsuz ekiliyor dedi.


Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayça Gürkan, "kanser cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor" dedi.

Gürkan, kanserin insanları ölüm, acı çekme, bağımlılık, beden imgesinin bozulması gibi tehditlerle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

En sık karşılaşılan sorunlar: Kızgınlık, çaresizlik ve depresyon

Bu hastalığa yakalanan kişilerde psikolojik, sosyal ve fiziksel değişimlerin meydana geldiğini de belirten Gürkan, kızgınlık, çaresizlik ve depresyonun da en sık karşılaşılan sorunlar olduğunu vurguladı.

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Onkoloji Servisi'nde tedavi gören 107 hasta üzerinde 'Kanser hastalarında otomatik düşüncenin cinsellik algısına etkisinin incelenmesi' konulu araştırma yapıldı.

Araştırma sonuçlarını açıklayan Gürkan, hastaların yüzde 84.3'ünün cinsel ilişkiden kaçındığını, yüzde 42.8'inin kendilerini eş olarak algılamadığını, yüzde 84'ünün de ilişki öncesi gerginlik yaşadığını söyledi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.