KANSER HASTALARINA UMUT

A.A

TKASK, Türkiye genelinde hizmete açtığı ikinci umut evi ile kanser hastaları ve yakınlarının barınma ihtiyacını sağlıyor.


Türkiye genelinde Ankara'dan sonra Konya'da açılan Umut Evi'nde, şehir dışından Konya'ya gelerek kanser tedavisi olan hasta ve hasta yakınları kalabilecek. Umut Evleri'nde kalanlara psikolog ve psikiyatrlarca grup terapileri yapılacak ve hasta destek grupları tarafından da kanser hastası küçük çocuklara skeç, pandomim gibi gösteriler sunulacak.

TKASK Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, son yıllarda kanser hastalığının görülme sıklığının arttığını, kanser tedavisinin uzun soluklu, masraflı olduğunu belirterek, bu süreçte kanser hastaları ile birlikte hasta yakınlarının oldukça zor günler geçirdiğini söyledi.

Kanser tedavisi için özellikle şehir dışından gelen hasta ve hasta yakınları için hem psikolojik hem de ekonomik kaybın daha ağır olduğuna dikkati çeken Kutluk, hasta ve hasta yakınlarının barınma ihtiyaçlarının sağlanmasının çok önemli olduğunu belirtti. Kutluk, “Büyükşehirlere farklı bölgelerden gelen kanser hastalarının çoğunun karşılaştığı temel sorunlardan birisi tanı ve tedavi işlemleri süresince temiz, güvenli, uygun konaklama mekanının bulunmasıdır. Bunu, az da olsa giderecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Kurum olarak, kanser hastası ve hasta yakınlarının yanında olduklarını, onların yaşamlarını daha kolaylaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Kutluk, bu kapsamda ilk olarak 22 Nisan 2006'da Ankara'da Türkiye'nin ilk Umut Evi'ni açtıklarını söyledi. Kutluk, Umut evlerinin sayısını artırmayı hedeflediklerini belirterek, bu yıl 22 Nisanda da Konya'da Selçuklu Belediyesinin tahsis ettiği binada Konya Umut Evi'nin hizmete girdiğini anlattı. Yeni açılan Umut Evi için “Evden Uzakta Eviniz” betimlemesi yapan Kutluk, 30 odası bulunan Umut Evi'nde Konya dışından gelip, tedavi almakta olan kanserli hastaları ve yakınlarının kalabileceğini söyledi.

“PSİKOLOG VE PSİKİYATRLARDAN MORAL DESTEĞİ”

Konya Selçuklu Belediyesi tarafından Hocacihan Mahallesi'nde yer alan binanın yapımı tamamlanan ve Konya dışından gelen kanser hastaları ve yakınlarına hizmet vermek üzere protokol ile Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Konya Şubesine devredilen binada, misafirlerin yemek ve sosyal ihtiyaçları karşılanacak.

Hasta ve refakatçisine tek kişilik odalarda kalma imkanının sağlanacağı Umut Evi'nde, iki odadan oluşan süit daireler de bulunuyor. Umut Evi'ndeki odalarda, buzdolabı, televizyon, set üstü ocağı ve gün içerisinde kişinin ihtiyaç duyacağı diğer malzemeler mevcut. Kalanlara sabah kahvaltısının verildiği Umut Evi'nde, misafirler kendi yemeklerini de yapabilecekler.

Öte yandan, Umut Evleri'nde kalan kişilere psikolog ve psikiyatrlar tarafından moral desteği verilecek, grup terapileri yapılacak. Planlanmış tüm aktiviteler profesyonel eğitmenler tarafından yaptırılacak. Haftada iki gece Klasik Türk Müziğinden seçme eserler ve sohbet şeklinde etkinlikler düzenlenecek. Hasta destek grupları tarafından kanser hastası küçük çocuklara skeç, pandomim gibi gösteriler yapılacak.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.