KANSERE ÇARE OLACAK

A.A

AÜ’de, Akdeniz bölgesinde yetişen endemik bir bitkinin özütünün kanserli hücreyi öldürdüğü belirlendi.


Akdeniz  Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim  üyeleri Prof. Dr. Hakan Bozcuk, Doç. Dr. Mustafa Özdoğan, Sağlık Bilimleri  Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Durmuş Burgucu, Yrd. Doç.  Dr. Asuman Karadeniz, Yrd. Doç. Dr. Hasan Öztürk, Biyolog Deniz Ekinci, Prof. Dr.  Fatih Topçuoğlu ve Oktay Akyurt tarafından yürütülen çalışmanın kanser  tedavisinde umut olacağı kaydedildi.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi  Durmuş Burgucu,  20 yıl sürecek projenin 2004  yılında başladığını söyledi.

Çalışmalar sonucunda Akdeniz'de endemik bir bitki türünü keşfettiklerini,  ancak bitkinin ismini açıklamak istemediklerini ifade eden Burgucu, “Bitki  ağızdan kullanımda zehirli etki gösteriyor” dedi.

Bitkiden elde ettikleri özüt ile laboratuvar ortamında kanserli hücreyi  öldürebildiklerini anlatan Burgucu, “Kemoterapik ajanlar gibi bitki özütünün da  kanserli hücreyi öldürdüğünü gördük. Çalışma ile ilgili Avrupa Patent Ofisi'nden  ön onayı aldık. Bildiğimiz kadarıyla kanserli hücreyi öldürücü etkisi bulunan  bitki özütü için ön patenti alan sadece bizim grup” diye konuştu.

KANSERLİ HÜCRELERİ İNTİHAR ETTİRİYOR
        
Şimdilik laboratuvar ortamında kanserli hücreleri intihar ettirerek yok  eden bitki özütünü önümüzdeki süreçte hayvanlar üzerinde deneyeceklerini ifade  eden Durmuş Burgucu, şöyle devam etti:

“Bundan sonra deney hayvanlarında kanser oluşturup, etken maddeyi  canlıya verip, tümörü baskılayıcı, geriletici özelliği olup olmadığını  araştıracağız. Bunu başarırsak bu çok büyük adım olacak. Hayvanlarda önümüzdeki  beş yıllık süreçte uygulayacağız.

Bitkilerin tıp alanında kullanımı yaygın. Akdeniz'de endemik olan yabanıl  tür, ağızdan alındığında öldürücü etkiye sahip. Bu nedenle hayvanlar bile  otlarken bu bitkiye yanaşmıyor.”

Kanserin bir çok insanın yaşamını etkilediğini ve tedavisiyle ilgili çok  sayıda asıllı asılsız tedavi yöntemi çıktığını belirten Durmuş Burgucu, “Biz  insanlara umut tacirliği yapmıyoruz. Kanserli hücreyi öldüreceğini düşündüğümüz  bir bitkinin tıp dünyasına kazandırılması için 20 yıllık bir çalışmayı  yürütüyoruz” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.