KAYSERİ'DE ŞİDDET ARAŞTIRMASI

DHA

Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Afet Adem Demirdelen, Baro binasında düzenlediği basın toplantısında, kadına yönelik aile içi şiddetin artan oranda devam ettiğini, bin 158 kadın ile yaptıkları anketten de bu sonuçları doğrulayan verilerin çıktığını söyledi.

Demirdelen, ankete katılan kadınların yüzde 31.5'inin 20-24 yaş arası, yüzde 22.5'inin 40-44 yaş ve üzerinde olduğunu, yüzde 54'7'sinin de evli olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Ankete katılan bin 158 kadının 507'si, 'hayatınız boyunca hiç şiddetle karşılaştınız mı?' sorusuna 'evet' diyerek yanıt vermiştir. Kadınların yüzde 48,2'sinin eşlerinden şiddet gördüğü, şiddet gören kadınların yüzde 35,2'sinin fiziksel şiddete maruz kaldığı, yüzde 37,1'inin sözel şiddete maruz kaldığı, yüzde 19,1'inin de hem fiziksel, hem de sözel şiddete maruz kaldıkları ortaya çıkmıştır."
Afet Adem Demirdelen, aile içi şiddete uğrayan kadınların yasal haklarını bilmediklerini, şiddete uğradıkları için utandıkların için bu olayı başkalarıyla paylaşmadıklarını ifade etti. Toplumun ve devletin duyarsızlığı sonucu bu sorunun daha fazla büyüdüğünü savunan Demirdelen "Kayseri'ye bir kadın sığınma evi açılmasını istiyoruz. Kadın sığınma evinin yapılmaması, sürekli aile içi şiddete maruz kalan kadınların durumlarının daha da kötü olmasına neden olmaktadır" diye konuştu.
Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.