KIZARTMA YAĞLARINDAKİ TEHLİKE

 

 

 

Yemeklik sıvı yağların kızartmada kullanıldıktan sonra iyi süzülmesi, hava kalmayacak şekilde şişeye doldurulması gerekiyor.

Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Fikri Başoğlu,  yemeklik sıvı yağların  Türkiye'de petrol fiyatlarının bile üzerinde olduğunu söyledi.

Bu yüzden dar ve orta gelirli ailelerin mutfakta en pahalı ürünler  arasında yer alan yağı, idareli kullanmaya çalıştığını ifade eden Başoğlu, sıvı  yağda tasarruf denilince ilk akla kızartma yağlarının birkaç kez kullanılmasının  geldiğini bildirdi.

Başoğlu, yapılan araştırmalara göre kızartma yağlarının en kötü ihtimalle  en fazla 5 kez kullanılabileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bilim adamları 3 ve 5 kez arasında görüş bildiriyor. Kızartma  yağlarının birkaç kez kullanılması için bazı kurallara uyulması gerekiyor.  Öncelikle sıvı yağların baş düşmanı havadaki oksijen ve güneş ışınlarıdır. Bu  yüzden kızartma yağlarını saklarken öncelikle iyi süzülmesi gerekiyor. Yağ,  şişeye içinde hava kalmayacak şekilde doldurulmalı ve güneş ışığından  korunmalıdır. Yağı, güneş ışığından korumak için en iyi yer buz dolaplarıdır."

Birçok kadının kızartma yağlarını bir tasın içine aldığını belirten  Başoğlu, "Bunu da mutfağın güneş ışığı alan bir yerine koyuyor. Yani yağda  zararlı bileşiklerin oluşması için her şey yapılıyor. Kızartma yağlarında  kurallara uyulmazsa kanserojen maddeler oluşuyor" dedi.

Başoğlu, bu konuda yapılan uyarılara rağmen halen birçok bakkalda sıvı  yağların camların önüne konulduğunu ifade ederek, doğrudan güneş ışınlarına maruz  kalan bu yağlarda da zararlı bileşiklerin oluşabileceğini sözlerine ekledi.

 

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.