Kızlar niçin bebekle oynar

İkinci yaştan itibaren erkekler daha çok otomobille, kızlar ise bebeklerle oynuyor. Peki neden kızlar bebekle oynuyor.

İkinci yaştan itibaren erkekler daha çok otomobille, kızlar ise bebeklerle oynuyor. Peki neden kızlar bebekle oynuyor.

Bunun, erkeklerin daha çok bedensel etkinlik gerektiren oyunları tercih etmeleriyle ilgili olduğu sanılıyordu. Fakat bir buçuk yaşındaki çocuklarla gerçekleştirilen son araştırma bu teoriyle örtüşmedi. Gerek erkek gerekse kızlar hangi oyuncakla oynasalar yine aynı derecede hareket ediyor. Ayrıca erken gelişim evrelerindeki testosteron seviyeleri de farklı tercihleri açıklamıyor.

0-6 YAŞ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Gerçi bir çocuğun anne karnında maruz kaldığı erkek cinsellik hormonları, daha sonraları hareketli oyun isteği üzerinde etkili ama oyuncak seçiminde değil (“Hormones and Behavior”). O halde çok küçük yaşta cinsiyete bağlı oyuncak seçiminde hareket aktivitesi dışındaki faktörler etkili olmalıydı. Texas A&M Üniversitesi psikologları Gerianne Alexander ve Janet Saenz 19 aylık 47 erkek ve 37 kız çocuğunun oyun davranışlarını deneysel olarak inceledi ve hormon ölçümlerini yaptı. Araştırma sonuçlarına göre tükürükten alınan hormon seviyesinin ne hareketli oyun ne de oyuncak seçimi üzerinde bir etkisi yok. Sonuçta bu yaştaki çocuklarda cinsiyete bağlı oyuncak seçiminde bir biyolojik neden bulunamadı. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.