KLASİK MÜZİK VERİMİ ARTIRIYOR

DHA

Çalışırken daha verimli olunması için pop tarzında hareketli müzikler yerine klasik müzik dinlenilmesi gerektiği açıklandı.

Çevresel etkilerin insanları yapısal olarak etkilediğini ve insanların küçük önlemler alarak bu etkilerden kurtulabileceğini belirten psikiyatr İlhan Nazlısöz, çalışırken daha verimli olunması için 'pop' tarzında hareketli müzikler yerine klasik müzik dinlenilmesi gerektiğini söyledi. Nazlısöz, klasik müziğin, insan ruhunu daha pozitif hale getirdiğini belirtti.

Hava değişimlerinin de insan psikolojisini etkilediğini ifade eden İlhan Nazlısöz, şunları söyledi:

"İnsanlar özellikle sonbahar ve kış aylarından negatif olarak etkileniyorlar. Hava bulutlu ve yağmurlu olduğunda kişi hemen hüzünlü ve içine kapanık bir yapıya bürünüyor. Her zaman güneşli bir hava beklenilmesi imkansız. Bu tip durumlarda insanlar, canlı renk kıyafetler giyerek, zinde bir yapıya sahip olduğunu hissedebilir. İş veya evinde mekan değişikliği yapılabilir. Çok sevilen fotoğraf, çiçek ve aksesuar gibi objeler iş masasına ya da evde bir köşeye konulabilir ve oradan olumlu enerji alınabilir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.