Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 korkusu

Dünyayı ve tüm Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs covid19 (coronavirüs) yayılmaya devam ettikçe, neden olduğu hastalık olan COVID-19 hakkındaki endişeler de artıyor. Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 korkusunu çok mu hissediyorsunuz? Koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19 korkusu nasıl geçer?

Johns Hopkins Medicine ile çocuk psikoloğu olan Ph.D., M.A. Joseph McGuire, siz ve aileniz için koronavirüs (Coronavirüs) COVID-19  ile ilgili stresin nasıl yönetileceği konusunda bazı ipuçları paylaşıyor.

KORONAVİRÜSTE covid19 (coronavirüs) KORKU, ENDİŞE, ANKSİYETE BELİRTİLERİ

- Sinirli, gergin, huzursuz hissetme
- Kötü bir şey olacakmış gibi hissetme, panik duygusu
- Kalp atışlarında hızlanma
- Nefes alışın hızlanması
- Terleme
- Ellerde titreme
- Kendini zayıf, güçsüz hissetme
- Odaklanmakta güçlük
- Dikkati kaygı yaratan düşünceden uzaklaştırmakta zorlanma
- Uykuya dalmakta güçlük
- Mide problemleri, hazımsızlık
- Kaygıyı kontrol etmede güçlük
- Anksiyeteye neden olduğu düşünülen durumlardan kaçınma hissi

KORONAVİRÜS (CORONAVİRÜS) İÇİN Hazırlan, panik yapma

Haberlerden sosyal medyaya, yeni koronavirüs hakkında birçok bilgi dolaşıyor. Bazıları doğru olsa da k özellikle bilgi hızla değiştikçe bunların çoğu yanlış olarak veya yalnızca kısmen doğru olarak değerlendirilmelidir.

McGuire, hastalık ve hastalığın nasıl önleneceği hakkında güncel, bilimsel bilgi edinmek için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri veya Dünya Sağlık Örgütü gibi güvenilir kaynakların kullanılmasını öneriyor.

McGuire “Bilgi ve hazırlık panik duygularını azaltmaya yardımcı olabilir” diyor. “Bireyler, kişisel eylem planlarını geliştirmek için güvenilir kaynaklardan gelen bilgileri kullanabilirler.”

Çocuklarınızla konuşun

Çocuklar yeni koronavirüs dolayısıyla korkabilir veya endişeli hissedebilirler. Endişe duygularını doğrulamak ve onları açıkça reddetmemek önemlidir, diyor McGuire. Aşağıdaki ipuçlarını sunuyor:

Dinleyin

Çocuklarını dinleyen , ebeveynler endişelerini yatıştırmak için onları doğru bilgilerle aydınalatabilirler.

Doğru bilgi verin. Çocuklarınızın virüs hakkında zaten bildiklerini dinleyin ve virüse yakalama risklerini azaltmak için onlara doğru bilgi verin. McGuire, “Bu, çocuklara belirli endişeler veya koronavirüs hakkında bildiklerini sormayı ve herhangi bir riski en aza indirmelerine yardımcı olacak pratik çözümler sunmayı içerebilir.”

Önlemeye odaklanın

Tartışmaları önleyici eylemlere odaklayın. Sağlıklı el yıkama alışkanlıkları geliştirin ve övün. Oyun zamanı, yemek  ve diğer aktiviteler için düzenli rutinleri koruyun.

Ailenizden biri Koronavirüs (coronavirüs) COVID-19 veya başka bir hastalığa yakalanırsa, çocukların bunu anlaması zor olabilir. McGuire, “Bu, endişeleri en aza indirmek ve proaktif çözümlere odaklanmak için hazırladığınız bir plana sahip olmanın önemli olduğu yerdir” diyor. “Çocuğunuzu ve en iyi nasıl öğrendiğini siz biliyorsunuz - açıklamalarınızın net ve yararlı olduğundan emin olun.”

Dikkatli ol

Koronavirüste (coronavirüs) COVID-19 yaşanan stres bağışıklık sistemini etkileyebilir, ancak McGuire, kısa süreli stresin kişilerin yeni koronavirüse (coronavirüs) COVID-19 yakalanma olasılığını artırıp artırmayacağı belirsizdir. Stresinizi sağlıklı bir şekilde azaltmak için adımlar atmak önemlidir.

Endişeyi azaltmanın bir yolu, bilinçli farkındalık yoluyla kendinizi dinginleştirmektir. “Farkındalık, zorlu zamanlarda stresi azaltmaya yardımcı olabilecek harika bir tekniktir” diyor McGuire. Sessizce oturarak,  nefesinize ve duyularınıza odaklanarak dikkatinizi toplayıp, kendinizi sakinleştirebilirsiniz.

Stresi yönetmenin bir başka yolu, bilgisayar ekran süresini ve medyaya maruz kalmayı sınırlamaktır. McGuire “Güncel olaylar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir, ancak çok fazla dikkat sorunlara neden olabilir” diye açıklıyor. “Sınırların belirlenmesi, durumdan bunalmış hissetmenizi engelleyebilir.

Korkunun hayatınızı kontrol etmesine izin vermemek önemlidir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Mart 2020