KOŞMAK BEYNE DE İYİ GELİYOR

AFP

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, düzenli koşunun vücuda iyi geldiği kadar hafızayı da güçlendirdiği ortaya çıktı.

İngiliz gazetelerinde yer alan habere göre, Cambridge Üniversitesinde  yapılan araştırmada, düzenli koşu egzersizinin beyinde hafızaya destek veren  bölgede yeni hücrelerin çoğalmasını sağladığı belirlendi.

Aerobik egzersizin, "nevrogenesis" olarak bilinen gri maddenin büyümesini  neden tetiklediğinin bilinmediğini belirten araştırmacılar, bunun egzersizle  ortaya çıkan yüksek kan akışı veya yüksek hormon seviyesine bağlı olabileceğinin  altını çizdiler.

İngiliz bilim adamları, araştırmalarında, sürekli koşma tekerleği bulunan  ve bulunmayan iki ayrı fare grubunu incelediler. Birkaç gün sonra her iki grubu  da bilgisayar ekranında birçok hafıza testine tabi tutan araştırmacılar,  hareketsiz grubun hafıza testinde en kötü sonuçları aldığını gördüler.

Bilim adamlarının farelerden aldıkları beyin dokuları, koşan farelerin deney sırasında beyinlerinde yeni gri madde miktarının arttığını gösterdi. Deney  sırasında günde ortalama 24 kilometre koşan farelerin beyninde 6 bin civarında  yeni hücre oluştuğu görüldü.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.