KRİZE RUHSAL DESTEK PROJESİ

DHA

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin geliştirdiği proje, Nilüfer Belediyesi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı ve Bursa Tabip Odası'nın işbirliğiyle uygulamaya konuluyor. 'Sağlık hakkı en temel yaşam hakkıdır' ilkesiyle bir araya gelen Merkez Nilüfer ilçe Belediyesi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Bursa Tabip Odası, 'Krize ruhsal destek projesi'ni Nilüfer ilçesinde yaşama geçirecek. Proje kapsamında, işten çıkartılanlar, işsiz kalma riskini yaşayanlar ve güvencesiz koşullarda çalışan işçilere psikolojik destek verilecek.

Nilüfer Belediyesi, 11-12 Haziran'da uygulanacak projenin, işsizlik ve yoksulluğa bağlı olarak depresyon, anksiyete gibi ruhsal bozuklukların giderek artması sonucu gündeme geldiği belirtildi. Kriz nedeniyle insanların alkol-madde bağımlılığına yönelmesi, öfkenin çeşitli şekillerde dışa vurumu, şiddetin ortaya çıkması, aile ilişkilerinin bozulması, mutsuzluk ve umutsuzluğun yaygınlaşması ve intihar riskinin arttığının belirtildiği açıklamada, isteyen kişilere ruhsağlığını koruycu ücretsiz hizmet verileceği bildirildi. Proje kapsamında, Nilüfer Belediyesi'nin İhsaniye'de bulunan Sağlık İşleri Müdürlüğü binasında 3 ayrı görüşme odası oluşturularak, krizden etkilenenlere psikiyatrik danışma hizmeti verilecek.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.