KRİZLERE KARŞI PSİKOLOJİK DESTEK

KRİZLERE KARŞI PSİKOLOJİK DESTEK  Sağlık Bakan Recep Akdağ, krizlerden herkesin etkileneceğini söyleyerek vatandaşları uyardı.

Meclis kulisinde gazetecilerle sohbet eden Sağlık Bakan’ı Akdağ, krizlerden herkesin etkileneceğini söyledi. Akdağ "Toplum Temelli Ruh Sağlığı projesi ile 23 ilde ruh sağlığı hastanesi kurulacak. Vatandaş, ruh sağlığı merkezlerini bilecek" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, organ nakli yapan ve yüksek fiyat isteyen özel hastaneler ile muayenehanesi olan doktorları kızdıracak açıklamalarda bulundu. Akdağ, organ nakli için devletin verdiği 48 bin YTL’yi az bulan özel hastanelere "kadavra resti" çekti. Akdağ, tam gün çalışacak doktorların aylık gelirinin de azami 14 bin YTL olarak düşünüldüğünü açıkladı.

RUH SAĞLIĞI İYİ

TBMM’de kuliste gazetecilerle sohbet eden Akdağ, ekonomik krizin toplumun ruh sağlığını nasıl etkileyeceğini sorusuna, "Halk kanaatkar, anketlerde çoğunluk mutlu" dedi. Bakanın açıklamaları özetle şöyle:

"Finliler dünyanın bedensel açıdan en sağlıklı milleti ama ruhsal sorunları açısından liste başında geliyorlar. En çok intiharın yaşandığı ülke. Dünya Sağlık Örgütü sağlık kelimesini, bedenen ve ruhen iyilik hali diye tanımlıyor. Türkiye’nin ruh sağlığı genel olarak iyidir.

Ekonomik krizlerden insanlar mutlaka etkilenirler. Dönüşüm programı çerçevesinde, ’Toplum Temelli Ruh Sağlığı’ projesi var. Bu kapsamda 23 ilde küçük ve modern ruh sağlığı hastaneleri kurulacak. Bu projeyi ABD’li bir firma ile ortak yürütüyoruz. Bunlar 150-250 yataklı hastaneler olacak. Bu hastaneler birer eğitim merkezi olarak da hizmet verecekler. Aile hekimleri, hastaları takip edecek. Vatandaş, ruh sağlığı için danışacağı merkezleri bilecek. Toplum içerisinde yaşarken, tedavisini sürdürecek. Şizofren gibi ağır hastalar hariç.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde görev yapan doktorların yüzde 73’ünün özel muayenehanesi yok. Aslında bir anlamda, doktorlarımızın büyük çoğunluğu zaten tam gün çalışıyor. Performansa göre ödeme yapıldığı için de vatandaşa yönelik muamele de değişti. Sistem, üniversite hastanelerinde de böyle işleyecek. Doktorlarımız maaşı, ek ödemeleri ve mesailerle azami 14 bin lira olacak.

Nuray BABACAN / ANKARA


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.