KÜÇÜK FİKİRLER DÜNYADA

A.A

Türkiye'de ilk kez Fikrinle büyü sloganıyla gerçekleştirilen projeyle 6-14 yaş arasındaki çocuklara yenileşim ruhu aşılanacak.

Mersin Teknopark Genel  Müdürlüğünce, bu yıl Türkiye'de ilk kez "Fikrinle büyü" sloganıyla  gerçekleştirilen ve 6-14 yaş arasındaki çocuklara Ar-Ge ve inovasyon (yenileşim)  ruhu aşılamayı hedefleyen yarışmanın, İsveç'teki "Avrupa'da Yaratıcılık ve  Yenilik Yılı" etkinlikleri kapsamında anlatılacağı bildirildi.

Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Ar-Ge'nin önemine işaret ederek, Türkiye'nin Ar-Ge harcamalarının  GSYİH içindeki payının 2010 yılı için yüzde 2'ye çıkarıldığını, bu hedefi  yakalayabilmek için daha çok Ar-Ge yapılması, yenilikçilik ve girişimciliğin  toplumun bütün seviyelerine tanıtılması gerektiğine inandıklarını söyledi.

Durmaz, Ar-Ge kültürünü Türk kültürüne entegre edebilmenin ancak eğitim  ve öğretim sayesinde olabileceğini, bu nedenle 6-14 yaş grubu öğrencilere yönelik  olarak, Ar-Ge ve inovasyon (yenileşim) ruhu aşılamayı hedefleyen yarışma  düzenlediklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Yarışma tamamlandıktan sonra birçok kesimin takdirini kazanmayı  başardık. Hatta projemiz Ulusal Ajansta bile yayımlandı. Bilindiği üzere, 2009  yılı 'Avrupa'da Yaratıcılık ve Yenilik Yılı' olarak kabul edilmişti. Projemiz,  16-17 Aralıkta gerçekleştirilecek kapanış konferansı ve sergisine davet edildi.  Söz konusu tarihlerde İsveç'in başkenti Stockholm'e giderek, projemizi  tanıtacağız."

Söz konusu etkinliklerde Türkiye'nin tek projeyle temsil edileceğini  bildiren Durmaz, şöyle konuştu:

"Türkiye'de inovasyon söz konusu olduğunda akla gelen ilk il olan Mersin, bu çalışması ile de başarılı olmuştur. Kentte üst seviyede olan  işbirlikleri bu başarının altın anahtarıdır. Yarışma bundan sonraki yıllarda da  sürecek ve geleceğin yaratıcı, yenilikçi ve girişimci gençlerinin içindeki  potansiyeli ateşlemeye devam edecek."
 
Avrupa'da "yaratıcılık ve yenilik yılı" etkinlikleri kapsamında  anlatılacak projenin dünyaya model olabileceğini savunan Özgür Durmaz, sözlerini  şöyle sürdürdü:
 
"Projeyi 'ağaç yaşken eğilir' düşüncesinden hareketle hayata  geçirmiştik. Projeye katılan çocuklarımızın düşüncelerini, ticarileştirmek için  çalışmalarımıza da başladık. Bunu neticelendirdiğimizde, küçük yaştan itibaren  inovatif fikirli gençlerin gün ışığına çıkarılmasını sağlayacağız."

PROJENİN İÇERİĞİ
        
Mersin Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü, Mersin Teknopark, Ticaret ve  Sanayi Odası, Mersin Üniversitesi ve Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesinin  işbirliği ile düzenlenen yarışmada, okul öncesi ve ilköğretim okulu öğrencileri,  yenilikçi proje fikirlerini sunmuştu.

Okul öncesi ve ilköğretim 1. sınıf öğrencilerinin tasarım projeleri,  ilköğretim 2-8'inci sınıf öğrencilerinin ise "Tarım-Gıda", "Enerji-Çevre" ve  "Bilişim" alanları ile ilgili projeleri yarışmaya katılmış, yapılan başvurular  arasında, 18 tanesi ön değerlendirmeyi geçmiş ve prototip yapımı için uygun  görülmüştü.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.