KÜRESEL ISINMANIN SEBEBİ

AFP

International Journal of Epidemioloji dergisinde yayımlanan bir  araştırmaya göre, şişmanlar çok gıda tüketmelerinin yanı sıra zayıflara oranda  daha fazla motorlu taşıta bindikleri için, küresel ısınmadan daha fazla sorumlu.

Gıda üretiminin, sera etkisi yaratan gazların temel kaynaklarından biri  olduğu biliniyor.

Phil Edwards ve Ian Roberts adlı bilim adamları, her bir şişman insanın zayıf bir kişiye oranla yılda bir ton daha fazla karbondioksit emisyonununa yol  açtığını tahmininde bulundu.

Buna göre, bir milyarlık bir aşırı şişmanlar nüfusu, atmosfere yılda fazladan bir milyar ton karbondioksit salınmasına neden oluyor.

Avrupa Birliği'nin tahminlerine göre, her bir AB vatandaşı yılda 11 ton  karbon gazı emisyonunda bulunuyor.

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu'nun araştırmasını yürüten bilim  adamları, "Şişmanlıkla ilgili küresel eğilimi tersine çevirmek için daha çok çaba  göstermemiz ve bunu, karbon emisyonlarını azaltarak iklim değişikliğini  yavaşlatma savaşında önemli bir unsur olarak görmemiz lazım" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.