LABORATUAR SAYISI 5'E ÇIKACAK

Aysel ALP/ANKARA

Bakan Eker, GDO'lu yemin et, süt ve yumurtaya geçmediğini söyledi. GDO analizi yapan laboratuar sayısı üçten beşe çıkacak.

Demokratik açılım görüşmeleri sırasında en fazla ilgi gören bakanların başında yer alan Eker, GDO çemberine alındı.Eker, sözlerine kendisinin de her şeyin doğalından yana olduğunu vurgulayarak başladı. Mikro cosmos'un makro cosmosu oluşturduğunu, her canlının ayrı bir alem olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin, "Bir üründe GDO miktarı binde dokuzun altındaysa etiket zorunluluğu bulunmuyor. Ben tüketici olarak binde dokuzun altında da olsa bilmek isterim" itirazına "AB standardı ne ise, kuralları ne ise biz onu getirdik. AB'de de aynı şekilde binde dokuzun üstündekiler için zorunluluk bulunuyor. Orada kurallar değişirse biz de değiştiririz" karşılığını verdi.

ETE SÜTE GEÇMİYOR!

"Besi hayvanlarına GDO'lu yemler yediriliyor ama et, süt ve yumurtalarda buna ilişkin ibare bulunmuyor" eleştirisine ise Eker, "Yemlerin üzerinde GDO'lu olduğuna dair etiketi zorunlu kılıyoruz. Ancak GDO'lu yemin et, süt ve yumurtaya geçmediği bilimsel olarak kanıtlanmış. Dolayısıyla bu ürünlerin üzerinde böyle bir etiket bulunması gerekmiyor. Aynı şekilde Avrupa'da da durum böyle" diye konuştu.

"Bu üründe GDO yoktur" yazısına neden izin verilmediği sorusuna ise Eker, "Şuanda tüm ürünler zaten GDO'suz. Ama ilerde bu da değişebilir ve firma başvurduğunda, gerekli tetkikler yapılarak izin verilebilir" dedi.

RATİNG SAVAŞININ KURBANI OLDU!

Eker, GDO konusunda sorunun bilgisi olmayan herkesin konuşurken, bilgi sahiplerinin sesinin duyulmamasından kaynaklandığını söyledi. Kuralsız bir piyasaya kural getiren yönetmeliğin, rating savaşlarına kurban edildiğini ileri sürdü.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.