LAZERLE TEDAVİYE DİKKAT

Anneyizbiz
 
Hamilelikte gözlerde değişikliklere oldukça sık rastlansa da eximer lazer tedavisi uygulanmaz. Adaylar dikkat!


Gebelikte görülen problemlerin çoğu doğrudan hormonal değişmeye bağlıdır. Hamilelikte gözlük numarasında ve saydam tabaka bombeliğinde değişmeler olmaktadır.Bunun dışında göz kuruluğu ve yara iyilşemesinde değişiklik oluyor.

Hamilelikte lazerle göz tedavisi yapılmaz. Çünkü hamilelikte:

1)Göz bombeliği artar,
2)Göz basıncı düşer
3)Göz kuruluğu görülür,
4)Yara iyileşmesinde değişmeler olur
5)Gözlük numarası ilerler.

Bunun yanında lazer tedavisinden sonra 6 ay hamile kalınmamalıdır. Çünkü ikinci bir lazer düzeltmesi gerekirse pek sağlıklı ölçümler yapılamayabilir.

GÖZ BASINCINDA DÜŞME


Gebelerde göz tansiyonunun azaldığını biliyoruz ve bu azalma doğumdan sonra aylarca devam edebiliyor. Hamilelikte göz içi sıvısının dışarıya akımının artmasına bağlı olarak göz tansiyonunu düşmektedir.

GÖZLÜK NUMARASINDA DEĞİŞME


Hamilerde yapılan bilimsel çalışma sonucunda gözlük numarasının arttığı görülmüştür. Hamilelerde gebelik sırasında miyop ilerliyor ancak doğumdan sonra tekrar geriliyor.

GÖZ KURULUĞU

Hamilelerde göz yaşı tabakası değişmekte ve buna bağlı olarak lens kullanımında zorluklar ortaya çıkmaktadır

SAYDAM TABAKA BOMBELİĞİNDE ARTMA


Gebelikte ayrıca saydam tabaka bombeliği artmakta ve emzirme süresince devam edebilmektedir. Bununla birlikte emzirmenin kesilmesiyle bu değişm de tekrar ortadan kalkmaktadır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.