Liselilerden kanser için umut

Liseli genç mucitler zeytin yaprağının beyin kanserinin tedavisinde kullanılabileceğini kanıtlayan projeleriyle bilim yarışmasında birinci oldu.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Üsküdar Üniversitesi'yle ortak düzenlediği Bilim ve Fikir Festivali'nde yüzlerce liseli genç mucit projeleri ile yarıştı. Zeytin yaprağının kanser tedavisi üzerindeki etkisini araştıran proje birinci oldu. İrem Tekin ve Gamze Kosovalı isimli öğrenciler içeriğinde çeşitli bileşenler bulunan zeytin yaprağının beyin tümörlerinin yüzde 60'ını oluşturan gliomalar üzerindeki etkisini araştırdı. 9 ay boyunca onlarca makale okuyup, araştırma yapan liseliler araştırmada modern tıpta da kullanılan zeytin yaprağının glioma hücrelerinin canlılığını azalttığını ortaya koydu. Gençleri hayatı kolaylaştırmak için icat çıkarmaya yönlendiren özgün projelerin yarıştığı festivalde bu yıl fen bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere 2 kategoride başvuru kabul edildi. İstanbul'dan 131 okulun katıldığı yarışmada 199 proje değerlendirildi.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN UYGULAMA

Sosyal Bilimler kategorisinde ise Eşref Bektaş ve Cevdet Ümit Aparı'nın görme engelliler için geliştirdiği "Gözümsün" projesi birinci oldu. Görme engellilerin gitmek istediği yer için gönüllü refakatçi bulmasını sağlayan uygulama cep telefonuna indiriliyor..

SABAH


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Nisan 2017