LÖSEMİ EN ÇOK 3-5 YAŞ ARASINDA

DHA

Aileler dikkat! Çocuklarda lösemi (kan kanseri) en çok 3- 5 yaş arasında görülüyor. Tedavi başarısı ise yüzde 90.

 


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Canan Albayrak, çocuklarda löseminin (kan kanserinin) en çok 3- 5 yaş arasında görüldüğünü söyledi. Doç.Dr. Albayrak, kan kanserinde tedavi oranının yüzde 90’a kadar yükseldiğini belirtti.

Doç.Dr. Canan Albayrak, her 25 bin çocuktan birinde kan kanseri görüldüğünü belirterek anne ve babalara uyarılarda bulundu. Doç.Dr. Albayrak, ilikte bulunan kök hücrelerde oluşan yapısal bozuklukların sağlıklı kan hücresi oluşumunu engellemesi nedeniyle kan kanserinin oluştuğunu söyledi.

Doç.Dr. Albayrak, “Bu hastalığa ağırlıklı olarak genetik yatkınlık neden oluyor. Doğduğunda lösemi olan hastamızda oluyor. Yani her yaş grubunda görülebilir ama sık olarak 3- 5 yaş arasında görülüyor. Sebebi de bu dönemde çocuklarda viral enfeksiyonların sayısının artması olabilir” dedi.

Anne ve babaların “Benim çocuğum lösemi olmaz” gibi bir düşünceye kapılmaması gerektiğini dile getiren Doç.Dr. Albayrak, lösemi hastası çocukların vücutlarında uzun süre geçmeyen morluklar olduğunu dile getirdi. Doç.Dr. Albayrak, “Sık sık enfeksiyon kaparlar. Bir ay içerisinde 3 defayı bulan enfeksiyon hastalığı ve ateşlenme görülebilir. Kanamaları çabuk durmaz. Halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, kilo kaybı oluşur. Bu noktada ailelerin dikkatli olması gerekir. Her ateşlenen çocuk lösemi diye bir şey yok ama bunların birkaçı bir arada görülüyorsa çocuğun bir hekime götürülmesi gerekir” diye konuştu.

Doç.Dr. Albayrak, lösemi tedavisinde önemli gelişmelerin yaşandığını, 20- 30 yıl önce yüzde 5- 10 olan tam tedavi oranının yüzde 90’a kadar çıktığını kaydetti. Doç.Dr. Albayrak, “Löseminin uzun süren ve zor bir tedavisi var. Ama bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalık. Ailelerin böyle düşünmesi gerekir. Her lösemi hastası çocuk ölecekmiş gibi düşünülmemeli.

Biz hastalarımızı sürekli takip ediyoruz. Hastalığın yüzde 30 tekrarlama riski var. Özellikle yarım kalan tedaviler de tekrarlama oranı daha da yükseliyor” dedi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.