MEDRESEDE İLETİŞİM DERSİ

DHA

Erzurum’un tarihi eserlerinden biri olan Ahmediye Medresesi'nde kadınlar için aile içi iletişim semineri düzenlendi.


Yakutiye Belediyesi Kent Konseyi, Ramazan ayı nedeniyle kadınlara yönelik bir dizi eğitim semineri organize etti. Ramazan boyunca yapılacak seminerler için 1314 yılında yaptırılan tarihi Ahmediye Medresesi, eğitim salonu olarak belirlendi. Kişisel gelişim uzmanı Kadir Demirbüken tarafından verilen seminerin ilk gün bölümüne kadınların ilgisi az oldu. Medresede kadınlara aile içi iletişimin önemi ve nasıl yapılması gerektiği konularında bilgiler veren Kadir Demirbüken, sağlıklı iletişimin aile içinde mutluluğa büyük katkı sağladığını söyledi.

Eğitim programlarına gönüllü olarak katıldığını belirten Demirbüken, eğitimlerin medresede yapılmasının isabetli bir karar olduğunu söyledi.

Medreselerin zamanın üniversiteleri olduğunu ifade eden Kadir Demirbüken, “Şimdi tarihi eser olan bu binalarda çok büyük insanlar yetişti. Kent konseyi hem burayı tanıtmak, hem de o mistik havayı yaşamak için böyle bir karar vermiş. Bize göre de uygun” dedi.

Tarihi medresenin taş bina olması sebebiyle içerisinin serin olduğuna dikkat çeken Demirbüken, ortamın iyi olduğunu, gelecek seanslarda da katılımcı sayısının artacağını söyledi.

AHMEDİYE MEDRESESİ

Ahmediye Medresesi, Murat Paşa Mahallesi'nde, Murat Paşa Camisi'nin doğusunda bulunuyor. Kuran kursu olarak kullanılan medrese 1314 yılında Ahmet bin Ali bin Yusuf tarafından ‘darülhadis’ (hadis okulu) olarak yaptırılmıştır. Kapalı avlulu medreseler grubuna giren yapı, küçük ölçüde planlanmıştır. Dikdörtgen şekilli avlunun üzeri tonozla örtülüdür. Süsleme açısından sade olan medrese Selçuklu medreseleri tarzında inşa edilmiştir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.