Mutlu olmanın küçük ipuçları

Küçücük şeylerden koca bir gülümseme nasıl çıkar?

Küçücük şeylerden koca bir gülümseme nasıl çıkar?

İkinci evi almak değil, birine yardım etmek... Dünya seyahatine değil, kapının önüne çıkmak... Her gün yeni bir insan tanımak değil, dostlarınızla beş dakika daha zaman geçirmek... Mutluluk uzakta değilmiş meğer, London School of Economics’te mutluluk dersleri veren Paul Dolan anlatıyor. mutluolmasanatiİngiltere bu yıl, ‘Happiness by Design’ (Mutluluğu Tasarlamak) isimli kitabıyla bestseller listelerinin tepesine oturan akademisyen yazar Paul Dolan’ı konuştu. Geçen hafta dünyanın en ilham verici yazar ve fikirlerini bir araya toplayan, Galler’deki The Hay Festivali’nde bir konuşma yapan yazar, büyük hayallerin beraberinde büyük sorunlar getirdiğini söylüyor. Dolan’a göre örneğin o yana yakıla beklediğimiz terfiyi alınca, daha fazla stres de bonusu oluyor. Ya da o hep hayalini kurduğunuz dünya seyahati... Büyük bir dünya seyahatini, masraflı, çoğu zaman da tehlikeli bir yolculuğu göze almak, sevdiklerinizden uzun süre ayrı kalmak gibi görebilirsiniz. Fazla para kazanmak da aynı şekilde... Kulağa züğürt tesellisi gibi geliyor ama değil. ‘Mutluluk uzmanı’ Dolan diyor ki; “Araştırmalara göre 50 bin Pound’dan (200 bin lira civarı) sonra gelen herhangi miktardaki para insana ekstradan mutluluk getirmiyor.” “Sen paranın fazlasını ver, biz mutlu olmanın yolunu buluruz” demeyin. Dolan kendisi küçük, etkisi büyük 5 mutluluk verici madde belirlemiş.

OTOMATİK PİLOT HUZUR GETİRİR

Vaktiyle Pollyanna’yı hafife almıştınız değil mi? Ama bakın şimdi ona işiniz düştü. Ne yapıyordu Pollyanna, hatırlayalım: Küçük şeylerle mutlu olabiliyordu ve başına gelen her şeyde mutlaka iyi bir taraf buluyordu. Dolan diyor ki; “Bizi verimli kılan şeyleri genelde otomatik pilotta yaparız. Bu nedenle çoğu zaman kapıyı kilitlemeyi, ocağı kapatmayı unutmayız. O yüzden sizi mutlu eden bir hayat tasarlayıp gerisini otomatik pilota bırakın.” Arkadaşlarınızla bara gitmek çok mu hoşunuza gidiyor? Her hafta salı günü arkadaşlarınızla bara gidin mesela. Bir kere koyup birkaç kez uyguladığınız bir kuralı bozmak sandığınızdan daha zor, inanın. Hele bu kuraldan çevrenizdeki insanlara söz ederseniz... Sigarayı bırakmak, kilo vermek, içkiyi azaltmak, spora başlamak... Hayatınızla ilgili aldığınız herhangi bir kararı anons edin, hatta Twitter’a yazın. Vazgeçecek olursanız açıklama yapmak zorunda kalacağınız insan sayısı gözünüzü korkutacağı için kuralı uygulamaya devam edersiniz.

5 ADIMDA MUTLU OLMA SANATI

Sevdiğiniz bir şarkı dinlemek Dinlediğiniz müziğin ruh halinize etkisi büyük. Bu sebeple modunuzu değiştirmek istiyorsanız dinlediğiniz müziği değiştirin. Cumhurbaşkanı Turgut Özal bile eşi Semra Özal’a ne diyordu: “Hadi bir kaset koy da neşelenelim Semra”. Sevdiğiniz biriyle fazladan bir 5 dakika geçirmek Tam da bu sebepten arkadaş görüşmelerinde artık ayrılırken, o ayaküstü genelde de kapı eşiğinde yapılan muhabbetin tadına doyulmuyor. Çocukken de annemiz eve çağırınca ne derdik? “Anne ya, beş dakika daha...”

DIŞARI ÇIKMAK

Uzmanlar çatısız ve duvarsız bir alanda olmanın insana sonsuzluk hissi verdiğini söylüyor. Uçsuz bucaksızlığı hissetme isteği doğamızda var. Eğer şu an kapalı bir alandaysanız hemen dışarı çıkın ve farkı görün.

BİRİNE YARDIM ETMEK

Dolan, birilerine düzenli olarak yardım etmenin gözle görülür bir fark yarattığını söylüyor. Hem yardım eden hem yardım edilen için üstelik. Günümüzde yardım edilecek birini bulmak da hiç zor değil neyse ki...

YENİ BİR ŞEY DENEMEK

Dolan’a göre yeni bir şey deneyimlemek zamanın yavaşladığı algısı yaratıyor. Çocuklara zamanın çok uzun gelmesinin nedeni de bu. Zaman yavaşlayınca yaptıklarımızdan daha fazla tat alabiliyoruz. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Haziran 2015Yayınlanma Tarihi:17 Haziran 2015