MUTLULUK FORMÜLÜ

ANKA

Anayasa oylamasından sonra halkın bir kısmının mutlu, bir kısmının mutsuz olduğunu belirten uzmanlar çözüm yolu açıkladı.

 


Anayasa oylamasından sonra Türk halkının bir kısmının mutlu, bir kısmının mutsuz olduğunu belirten Doç. Dr. Ayla Çevik, “Toplumda yüksek stres düzeyi olduğundan insanların birbirine karşı hoşgörülü olması mümkün değil, Transandantal Meditasyon yöntemi ile uyum ve barış sağlanabilir” dedi.

-Doç Dr Ayla Çevik, yıllardır süren anlaşmazlıkların insanları zayıflattığını ve bir deprem dalgasının binayı zayıf yerinden yıkması gibi yıkıcı, bozucu etkilerin sisteme daima zayıf kısımlarından sızdığına dikkat çekti. Çevik, “600’den fazla yayınlanmış bilimsel araştırma ile faydaları kanıtlanan ve dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan Transandantal Meditasyon programı ile Türkiye’de kısa sürede huzur, barış, uyum yaratılabilir” dedi.
Ankara Transandantal Meditasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayla Çevik, yaptığı açıklama ile referandum sonrasında mutsuz insanlar için neler yapılması gerektiğini ifade etti.

‘EVET’ VE ‘HAYIR’LARIN HUZURU İÇİN TRANSANDANTAL MEDİTASYON

“Farklılıklar ve çeşitlilikler bizim zenginliğimizdir- bir bahçede pek çok farklı çiçeğin yarattığı güzellik gibi. Anayasa oylamasından sonra Türk halkının her şeyden çok uyuma ihtiyacı var. Birliğin, beraberliğin olmadığı bir yerde huzur, barış, bolluk bereket, olabilir mi” diyen Doç. Dr. Ayla Çevik, Anayasaya evet diyeniyle hayır diyeniyle huzur ve barış içerisinde yaşanılması gerektiğini belirtti. Toplumda yüksek stres söz konusu olduğunu savunan Doç Dr. Çevik, “Toplumda yüksek stres düzeyi söz konusu olduğunda insanların birbirini anlamasını, birbirine hoşgörü göstermesini, herkesin tam bir dayanışma içinde olmasını beklemek mümkün değil. Oysa, sessiz ve sakin bir şekilde ortak bilinçte stresi azaltıp uyum, huzur ve barış yaratmanın bir yolu var. 'Japanese Journal of Public Health', 'Conflict Resolution' gibi bilim dergilerinde yayınlanan 50'den fazla araştırma ile etkileri kanıtlanmış ve pek çok ülkede uygulamaya alınmaya başlanan bir teknoloji ile Türkiye'de çok arzuladığımız gibi ortak bilinçte uyum ve bunun sonucunda barış, huzur, bolluk, bereket çok çabuk yaratılabilir. Bu yöntem ise Transandantal Meditasyon” dedi.

Doç. Dr. Ayla Çevik, yıllardır süren anlaşmazlıkların insanları zayıflattığını ve bir deprem dalgasının binayı zayıf yerinden yıkması gibi yıkıcı, bozucu etkilerin sisteme daima zayıf kısımlarından sızdığına dikkat çekti. Çevik, “600’den fazla yayınlanmış bilimsel araştırma ile faydaları kanıtlanan ve dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan Transandantal Meditasyon programı ile Türkiye’de kısa sürede huzur, barış, uyum yaratılabilir” dedi.

TRANSANDANTAL MEDİTASYON NEDİR?

Doç Dr. Çevik, düşünceyi aşma yöntemi olarak ve referandum sonrası toplumda oluşacak stresi azaltacak yöntem olarak tanımladığı Transandantal Meditasyon uygulaması hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Transandantal Meditasyon uygulaması ile toplumdaki olumsuzluklar azalır, olumluluklar artar. Bunun sebebi, uygulayan insanların beyinlerinde oluşan ve EEG ölçümü ile saptanan uyumlu ve düzeninli beyin dalgalarının tüm topluma yayılmasıdır. Bu tamamen fiziksel bir etkidir. Nasıl 2 hoparlörden 4 birim, 10 hoparlörden 100 birim ses çıkarsa, bir toplumda nüfusun yüzde 1'i Transandantal Meditasyonu uyguladığında, bilim adamları orada uyum ve düzen artışı olduğunu saptıyorlar; çatışmalar, trafik kazaları, hastaneye başvurular, boşanmalar, adli ve polisiye vakalar azalıyor.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.