Nemlendirici ürünler işe yarıyor mu?

Nemlendiriciler cilt altında suyu hapsederek kurumayı engelliyor. Oscar ödüllü oyuncu Helen Mirren nemlendirici kremlerin cilde hiçbir faydasının olmadığını söylemişti. Haklı olabilir mi?

Pek değil. Eğer kuru bir cildiniz varsa nemlendirici kremler cilde su sağlayarak onu orada hapsediyor.

Nemlendiricilerin çoğu suyu tutabilen yağlı maddeler taşıyor.  Önceki yıllarda nemlendiriciler cilt için fazla yağlıydı ancak bugün nemlendirici kremlerin içeriklerinde çok çeşitli maddeler bulunuyor.

Britanya Dermatologlar Derneği üyesi Dr. Sweta Rai'ye göre cilt türünüze göre ve rahatlık verici bir krem bulmak önemli.

Rai, "Nemlendiricilerin işi deri üstünde cildi enfeksiyona karşı koruyan ve hava almasını sağlayan bir dış zırh geliştirmektir. Eğer iyi bir nemlendirici kullanıyorsanız cildinizde işe yarıyor demektir" dedi.

Yağlı ciltler için Dr. Rai daha çok su içeren losyonları, kuru ciltler içinse daha yağlı kremleri kullanma tavsiyesinde bulunuyor.

Rai, "Pek çok insan büyük olasılıkla yanlış nemlendirici kullanıyor" diye konuştu. Rai ayrıca 30 faktörlü güneş kremlerini nemlendirici olarak kullanmanın cildi güneş ışınlarından koruyacağını ve nemli

Bazı bilim insanları 2012 yılında yaşlanmayı engellediği öne sürülen kremler üzerindeki testlerde bazı insanlarda kırışıklıkların azaldığını bulduklarını açıklamıştı.

Harvard Tıp Fakültesi'nin yayınladığı bir makalede nemlendiriciler içindeki maddeler ve neden kuru ciltlere iyi geldikleri açıklandı. Buna göre:

◾Su cilde sızıyor

◾Örtücü maddeler suyu hapsediyor

◾Nem tutucular ciltten su alıyor

◾Yumuşatıcılar cildi pürüzsüzleştiriyor

◾Laktik asit cilde esneklik sağlıyor

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Ağustos 2017Yayınlanma Tarihi:04 Ağustos 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.