NEVROTİKLİK SUÇA YÖNELMEYİ FRENLİYOR

NEVROTİKLİK SUÇA YÖNELMEYİ FRENLİYORHealth News-Çeviri: Ayda Çayır/NP Grup

İtalyan ve İngiliz araştırmacıların çocuklarla ilgili yaptığı bir çalışma,  şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, çocukken sinirli, sosyal olarak yalıtılmış, anksiyöz veya nevrotik olmaları genç erkekleri belli bir süre kriminal davranışlara yönelmekten koruyor.

Ne var ki bu koruyucu etki süreklilik göstermiyor, 21 yaşından sonra giderek zayıflıyor.

Londra'da 400 erkek üzerinde yapılan çalışmada, katılımcılar üç gruba ayrıldı; genç yaşta suç işleyenler (10-20 yaş aralığında), ileri tarihte suç işleyenler (21 yaş ve üzeri) ve hiç suç işlemeyenler.

Genç yaşta suç işleyenlerle karşılaştırıldığında, ileri tarihte suç işleyen grup 8-10 yaşlarında daha kaygılı, arkadaş edinme oranları daha düşük ve 18 yaş itibariyle cinsel ilişkiye girme olasılıkları daha azdı. Hiç suç işlemeyen grupla karşılaştırıldığında ise, bu kişilerin 12-14 yaş aralığında okul ortamında daha endişeli ve 16 yaş itibariyle oldukça nevrotik oldukları tespit edildi. Çalışma Journal of Youth and Adolescence'de yayınlandı.

NEVROTİKLİK NEDİR?

Temelsiz kaygı, gerilim ve duygusal dengesizlikle tanımlanan bir kişilik özelliği.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.