NÖRAL AVANTAJ SAĞLIYOR

PSİKOHAYAT DERGİSİ - Scientific American Mind

İki dil bilmek kişiye sosyo-kültürel faydaların dışında nöral avantajlar da sağlıyor. Nasıl mı işte cevabı.


İki lisan konuşan kişiler bazı kelimeleri daha hızlı işlemden geçiriyor. Bu kişilerin beyni daha farklı çalışıyor. Yapılan araştırmada, iki dil bilen çocukların şaşırtmalı soruları daha kolay çözebildikleri görüldü.

Psychological Science'da yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, ergenlikte öğrenilmiş olsa bile, ikinci bir lisan bilmek insanların kelimelere bakışını değiştiriyor, ana dillerinde okuma biçimleri üzerinde etkili oluyor.

Belçika, Ghent Üniversitesinden psikolog Eva Van Assche ve ekibi 15 yaşında İngilizce öğrenmiş ,ana dili Hollandaca olan 45 öğrenci üzerinde bir çalışma yaptılar. Katılımcılardan ana dillerinde yazılmış bir takım cümleleri okumalarını istediler. Bu cümlelerden bir kısmı her iki lisanda da kullanılan kelimeleri içerdi. (Hem İngilizce hem de Hollandaca aynı anlama gelen "spor" kelimesi gibi).

Araştırmacılar okudukları sırada katılımcıların göz hareketlerini kaydettiler. Beyinlerinin her iki dilde ortak kullanılan kelimeleri daha hızlı işlemden geçirdiğini ortaya koydular. İki dil bilmenin okurken ortalama sekiz milisaniyelik bir fark oluşturduğunu saptadılar. Ve iki lisan konuşmanın insanların otomatik becerilerinde değişim yarattığı sonucuna vardılar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.