OĞLUMLA İLETİŞİM KURAMIYORUM

SORU

Çalışan bir anneyim henüz boşanmasakta eşimle ayrı yaşıyoruz.3 ve 16 yaşında 2 oğlum var.Büyük oğlum çok içine kapandı ve internette çok fazla vakit geçiriyor. Başka şeylerle ilgilenmesi için ikna edemiyorum.Bana karşıda bazen çok hırçın olabiliyor.okula karşıda çok ilgisizleşti ve devamsızlık yapmaya başladı.Sorumlulukta almak istemiyor. Sürekli mutsuz. Psikolağa gitmek için ikna edemiyorum.Ondan tepki almadan bilgisayardan nasıl uzaklaştırabilirim.Bu durumda nasıl davranmalıyım.
TEŞEKÜRLE

CEVAP
Oğlunuz ergenlik çağında. Bu yaşta; bilgisayar veya internette vakit geçirmeler, aileden uzaklaşma, hırçınlık normal sayılabilir. Ona bir yetişkin olarak yaklaşıp, internet konusunda anlaşma ve sözleşmeler; ödül-cezalar da kullanarak faydalı olabilir. Ancak sorunuzun başında anne-baba ayrılığından bahsetmişsiniz. BU tür süreçler çocuklar için travmatik etki yaratabilmelte ve depresyonu tetikleyebilmektedir. Eğer böyle ise bir uzman yardımı şarttır. Bir psikiyatriste veya psikoloğa götürme fikrinizi elbette oğlunuzla paylaşın ancak buna karar verme hakkı tanımadan ve onu suçlayıcı olmadan (özellikle "seni" götürelim yerine "birlikte" gidelim, "biz" de hatamızı anlayalım daha uygundur) yaklaşım faydalı olacaktır.  Uzm. Psk. Hande Sinirlioğlu Ertaş


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.