Öğrencilerin şiddet eğilimi azalacak

Okullarda artan şiddet olayları üzerine, öğrencilerin şiddet eğilimini engellemek için çalışma başlatıldı.

Okullarda artan şiddet olayları üzerine, öğrencilerin şiddet eğilimini engellemek için çalışma başlatıldı.

İzmir'de, bir hafta içerisinde okullarda meydana gelen ve bir öğrencinin öğretmenini derste öldürmesi, bir öğrencinin de sınıfın penceresinden atlayarak yaşamına son vermesiyle sonuçlanan olaylar üzerine, öğrencilerin şiddet eğilimini engellemek için çalışma başlatıldı. İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, 26 Eylül'de Karabağlar'da 8. sınıf öğrencisi H.K'nın, öğretmeni Rabia  Sevilay Durukan'ı bıçaklayarak öldürdüğünü, 2 Ekim'de de Evka 2 Semti'nde 10.  sınıf öğrencisi H.M.I'nın sınıfın penceresinden atlayarak yaşamına son verdiğini hatırlattı.

ÇOCUĞUNUZ DEPRESYONA GİREBİLİR

Olayların tek bir sebeple açıklanmasının mümkün olamayacağını, aile,  okul, kültürel, sosyal ve çevresel faktörlerin incelenmesi gerektiğini kaydeden  Bardakcı, peş peşe meydana gelen olaylar sonrası okul müdürleri ile toplantı  yaparak, öğrencilerin şiddet eğilimini azaltmak için yeni bir proje  başlattıklarını söyledi. Bardakcı, proje kapsamında, her öğrencinin ilgi ve yeteneklerinin tespit  edileceğini, sonuçlara göre sportif, kültürel, sanatsal veya sosyal faaliyetlere  yönlendirileceğini anlatarak, "Çocuklarda bir hedef boşluğu var. Çocuklarımızın  yetenekleri doğrultusunda, tiyatro mu, spor mu, müzik mi, sosyal konular mı onu  ortaya çıkararak kendisine bir yol çizmesini sağlayacağız. Öğrencilerimize  yeteneklerine göre hedef göstererek, şiddet olaylarını engellemek istiyoruz"  diye konuştu.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

ETKİNLİKLER DERS SAATLERİ DIŞINDA YAPILACAK

Bardakcı, proje ile ilgili diğer kamu kurumlarıyla işbirliğine  gideceklerini, bu noktada örnek olarak, spora yetenekli gençlerin gelişimi için  İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, tiyatro yeteneği olan öğrenciler için  İzmir Devlet Tiyatrosu imkanlarından faydalanmayı istediklerini kaydetti. Çocukların yeteneğini geliştirdikçe başarılı olacaklarını, başarılı  oldukça doyuma ulaşacaklarını ve öz güven kazanacağına işaret eden Bardakcı, "Bu  hem onlara başarı getirecek hem İzmir'e" dedi. Bardakcı, etkinliklerin ise ders saatleri dışında gerçekleştirileceği  bilgisini vererek, şunları kaydetti: "Çocuklarımızın okul içi ve dışındaki zamanlarını iyi  değerlendirmelerini istiyoruz. Çocuklarımız ders saatleri dışında bu  etkinliklerle ilgilenecek. Hafta sonları servislerle alıp, etkinliklere  katılımını sağlayacağız. Yemeklerini de biz vereceğiz. Bu faaliyetler, özellikle  dezavantajlı bölgelerimizdeki çocuklar için çok faydalı olacak. Onları iyi, güzel  işlere yönlendirmiş olacağız. Çocukları risk alanlarından uzak tutmak için  onların önüne bir hedef, ideal koymak gerek. Bizim kontrolümüzde yetenekleri  gelişecek." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Ekim 2012Yayınlanma Tarihi:11 Ekim 2012