ÖĞRENEBİLİR Mİ?

REUTERS

İngiliz ve Arjantinli bilim adamlarının yaptığı araştırmada, bilinç  düzeyi çok düşük olan ya da bitkisel hayata girmiş hastaların klasik şartlanmayla  (Pavlovian) öğrenebileceği ortaya çıktı.

Araştırma, bilinci yerinde ve sağlıklı, anestezi etkisinin altında ve  komanın ardından bitkisel hayata giren ya da bilinç düzeyi çok az olan gönüllüler  ve hastalar üzerinde yapıldı.

Araştırmacılar, bir notaya bastı ve ardından hastaların ve gönüllülerin  gözüne üfledi.

Birkaç seferden sonra bilinci yerinde olan kişiler notayı duyduklarında,  üflemeden önce gözlerini kırpıştırdı. Bitkisel hayata girmiş ya da bilinç düzeyi  çok az olan 22 hastadan 15'inin de notayı duyduklarında kaslarının hareket ettiği  gözlendi. Anestezinin etkisinin altındakiler ise tepki vermedi.

"Nature Neuroscience" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları,  bu deney sırasında "en iyi öğrenen" hastaların beyin görüntülerinin de daha iyi  teşhis konulmasını sağladığını gösterdi.

Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinde de yer alan makalede, beyin  dokuları hasar gören, dolayısıyla iletişim kuramayan bir hastanın bilinç durumunu  teşhis etmenin doktor için çok zor olduğuna dikkat çekildi.

Makalede, bilinç durumunun belirlenmesi konusunda beynin görüntülenmesine  dayalı yöntemlerin gelişmekte olduğu ifade edildi.

Bilim adamları, bu araştırmanın sonuçlarının, teşhis konusunda doktorlara  daha fazla yardım edebileceği görüşünü paylaşıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.