'Ölüm korkusu yaşıyorum, uyuyamıyorum'

Yatağa yattım az sonra birden aklıma uyursam öleceğim bir daha kalkamayacağım geldi.Ölüm korkusu yaşıyorum. Bir ara uyumamayı bile düşündüm sonra uyudum. Uyandığımda her şey normaldi ama sonra içim sıkılıyor.

Prof. Dr. Orhan Doğan, cevapladı…

Böcek korkum var. Ayrıca tiksinti duyuyorum. Eşim bu durumlarda verdiğim tepkilere sinirleniyor. Bu böcek korkusunun temelinde başka sorunlarım mı var sizce? Doktora gitmeden de bu sorun çözülebilir mi, yoksa mutlaka doktora mı gitmeliyim? Cevabınız için teşekkür ederim.

CEVAP Böcek korkusu bir fobi türüdür. Böcek görünce (hatta böcek sözcüğünü duyunca bile) aşırı bir sıkıntı, tiksinme, ne yapacağınızı bilememe duyguları; o ortamdan uzaklaşma/kaçma davranışı gösterebilirsiniz. Bunun altta yatan bir nedeni vardır ve bunu hemen söylemek yanlış olabilir; araştırılınca bulunabilir. Bu durum sizi ve çevrenizi rahatsız ettiği, sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkilediği için bir bozukluk olarak kabul edilir ve tedavi edilmelidir. Bir psikiyatriste başvurursanız, davranışçı tedaviyle sorununuz çözülür. Böcek korkusuna yönelik bir ilaç yoktur, bunun yarattığı sıkıntı için ilaç verilebilir.

SORU Merhabalar benim uzun zamandan beri rahatsız olduğum bir konu var şöyle ki ben her akşam işten çıkıp kızımı alıyorum ve bu her akşam trafik derdinden stresle başladı bu durumum uzun süre dolmuş otobüs veya toplu taşım araçlarında duramıyorum o kadar bunalıyorum ki inip yürümeyi tercih ediyorum sinirlendiğim zamanlarda boğazım kilitleniyor nefes alamıyorum sanki.

CEVAP Belirttiğiniz durum toplu taşıma araçlarına hiç binmemeye veya binmekten kaçınmaya doğru ilerleyebilir. Başka bilgilerin bilinmesi yararlı olmakla birlikte, bu durum agorafobiye uyar. Bir olasılık, agorafobili panik bozukluğuna da uyabilir (bunu söylemek için daha çok bilgi gerekir). Bu sorununuz davranışçı tekniklerle düzelebilir, sıkıntı ve yarattığı belirtiler nedeniyle ilaç gerekebilir. Sorununuz sürüyor veya arttıysa, bir psikiyatriste başvurmanız uygun olur.

SORU Ben Almanya’da yaşıyorum.sorunum bundan 1 ay önce isten eve geldim (gece çalışıyorum) yatağa yattım az sonra birden aklıma uyursam öleceğim bir daha kalkamayacağım geldi.korktum. Bir ara uyumamayı bile düşündüm sonra uyudum. Uyandığımda her şey normaldi ama sonra içim sıkılıyor..

CEVAP Yaşadığınız durum, herkes için doğal olarak korkutucu, endişelendirici bir durumdur. Tek başına bir belirti yazmışsınız; bu düşünce ve korkuya sıkıntı, nefes darlığı, çarpıntı, sıcak-soğuk basması gibi başka belirtiler de eşlik ediyorsa, panik nöbeti düşünülebilir. Titiz kişilerde de bu tür düşünceler görülebilir. Böyle bir belirti o gün yaşadığınız bir stresli olayın sonucu ve geçici de olabilir. Yakınmanızı yeniden yaşadınızsa veya sürüyorsa, durumunuzu bir hekimle gözden geçirmeniz halinde daha kesin bilgi verebilir. Gerek görülürse, tedaviniz yapılabilir. 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Şubat 2012Yayınlanma Tarihi:09 Şubat 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.