Otizm Beyindeki “Korku Merkezi”yle İlişkili

Araştırmacılara göre, otistik bozukluğu olan genç erkeklerin amigdalaları daha küçük.

0307081707_otizm2yeniAraştırmacılara göre, otistik bozukluğu olan genç erkeklerin amigdalaları daha küçük 

Amerikalı bilimadamlarının raporuna göre, şiddeti sosyal bozukluğu olan otistik genç erkeklerde beynin “korku merkezi” olan amigdala normalden çok daha küçük.

Archives of General Psychiatry’nin Aralık sayısında yer alan rapora göre, Wisconsin Üniversitesi’nden bir ekip MRG (manyetik rezolans görüntüleme) tekniğinden faydalanarak çalışma deneklerinin beyinlerini, özellikle de amigdalalarını incelediler.   

Araştırmacılar sosyal bozukluğun bir göstergesi olarak, daha çok duygusal ve nötral ifadeleri ayırt etmekte zorlanan ve başkalarıyla göz teması kurmaktan fazlaca kaçınan otistik genç erkeklerin normalden daha küçük amigdalaya sahip olduklarını saptadılar.

Araştırmacılar aynı zamanda erken çocukluk döneminde küçük amigdala ile sözel olmayan sosyal iletişim bozukluğu arasında bir ilişki olduğu sonucuna vardılar.

Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; otistik çocukların erken evrelerde yaşadığı sosyal korku anormal derecede genişlemiş, hiperaktif bir amigdalayı tetiklemiş olabilir. Zaman içerisinde oluşan “toksik adaptasyon” amigdala hücrelerinin ölümüne ve mevcut beyin yapısının küçülmesine yol açar.

Söz konusu çalışma U.S. National Institute of Mental Health ve National Institute on Child Health and Human Development tarafından desteklendi.

İlişkili bir çalışmada, Wisconsin Üniversitesi’nden bir başka araştırma ekibi otistik kişilerin otistik olmayan kardeşlerinde amigdala büyüklüğü açısından kısmen benzer farklılıklar olduğunu tespitlediler. Özellikle yüzle ilgili bilgilerin işlenmesinde önemli rol oynayan beyin bölgesinde, sosyal/duygusal beyin devresini harekete geçirme biçimlerinde benzerlikler söz konusuydu.

Bu çalışma Biological Psychiatry’nin yakın zamanki online yayınında yer aldı.

Her iki çalışmayı da yöneten Richard Davidson bu konuda şunları söylüyor “Bu sonuçlar objektif sosyal bozulma ölçütleri ile amigdalanın yapısı ve otizmle ilişkili beyin fonksiyonları arasında bağlantı olduğunu kanıtlar nitelikte”

İçeriğin kaynağı:  Health Day /www.healthday.com

ÇEVİRİ: Ayda Çayır


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Aralık 2011Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.