Otizmli çocukta eşit velayet olsun

Manisa Otistik Bireyler Engelsiz Aileler Derneği Başkanı Serpil Dede, parçalanmış ailelerde otistik çocuğun velayetinin sadece anneye verilmesine karşı çıktı.

Manisa Otistik Bireyler Engelsiz Aileler Derneği Başkanı Serpil Dede, parçalanmış ailelerde otistik çocuğun velayetinin sadece anneye verilmesine karşı çıktı. Kendisinin de eşinden 6 yıl önce boşandığını 11 yaşında otistik bir çocuk annesi olduğunu kaydeden Dede, velayette babaya bir sorumluluk yüklenmediğini vurguladı.

otizmOTİZM HAKKINDA HER ŞEY

Annelerin hayatlarını otistik çocuklarına göre planladıklarını ve babanın normal hayatına devam ettiğini dile getiren Dede, otistik çocuk sahibi her 100 aileden 85’inde babanın olmadığını ifade etti. Otizmin hayat boyu süren bir hastalık olduğunu dile getiren Dede, “Hukuksal bir çerçeve ile boşanma durumlarında bu sorumluluk çift olarak paylaşılmalı. Yasalar ve aile hukukuyla ilgili yasal düzenleme yapılmasını talep ediyorum. Birçok engelli annesinin mağduriyeti engellenecektir. Bu tür ailelerin boşanmaları döneminde klinik bir psikolojik destek verilmelidir. Bu konudaki yasal boşluğun tamamlanmasını ve hukuki çalışmaların yapılmasını talep ediyorum” diye konuştu. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Aralık 2014Yayınlanma Tarihi:27 Aralık 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.