Özürlü doğan bebek sayısı artıyor

Brezilya'da Zika salgını: Özürlü doğan bebek sayısı artıyor.

10 yaşındaki Brezilyalı çocuk, mikrosefali ile doğan iki aylık erkek kardeşini taşıyor. Brezilya'da kafaları anormal küçüklükte doğan bebek sayısı giderek artıyor.

Mikrosefali adı da verilen bu hastalık, Aedes aegypti cinsi sivrisineklerin anne adaylarına bulaştırdığı Zika virüsünden kaynaklanıyor. Yetkililer geçen hafta yaptıkları açıklamada Ekim ayından beri 3500 vaka görüldüğünü belirtmişlerdi.
Şimdi ise 3893 vaka belirlediklerini söylüyorlar. Bu, şimdiye dek bilinen en büyük Zika salgını.

Mikrosefali genelde bebeklerde yaşam süresini ve normal beyin fonksiyonlarına sahip olma şansını azaltıyor. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Brezilya'da beş bebeğin bu virüs yüzünden öldüğü tespit edildi. 44 ölüm vakası da incelemeye alındı.

AŞISI YOK

Bakanlık şimdi Zika ile birlikte aynı sivrisineğin bulaştırdığı diğer iki virüsü, dang humması ve and chikungunya ateşi virüslerini hızla teşhis edecek yeni bir test ekipmanı üzerinde çalıştıklarını bildirdi.
Ayrıca "rekor sürede" bir Zika aşısı geliştirilmesi için de fon ayırıldı.

Halen Zika virüsüyle mücadelenin tek yolu, sivrisineklerin üreme alanı olan durgun suları kurutmak ya da ilaçlamak. Virüs Latin Amerika ve Karayipler'de başka ülkelerde de etkili oluyor; Kolombiya'da 13 bin 500 vaka görüldü.
Bolivya'da da ilk vaka yeni tespit edildi. ABD hamile kadınlar için şu ülkelere seyahatten kaçınma uyarısı yayınladı: Brezilya, El Salvador, Fransız Guyanası, Guatemala, Haiti, Honduras, Kolombiya, Martinik, Meksika, Panama, Paraguay, Puerto Riko, Surinam ve Venezuela.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Mart 2016Yayınlanma Tarihi:22 Ocak 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.