PAMUK MUCİZELER YARATABİLİR

AFP

Amerikalı bilim adamlarının, yüksek miktarda protein ihtiva eden pamuğu besin maddesine dönüştürmeyi başardığı bildirildi.

Alman "Die Welt" gazetesinin internet sayfasında çıkan haberde, bilim  adamlarının, pamuğun çekirdeğindeki "gossypol" adı verilen zehirli maddeyi  ayrıştırmayı başardığı belirtilerek, bunun açlığa karşı mücadelede çok önemli bir  adım teşkil ettiği, dünyadaki pamuk tarlalarının 500 milyon insanı besleyebilecek  kapasiteye sahip olduğu ifade edildi.

Bu önemli başarıyı sağlayan Texas A&M Üniversitesi araştırmacılarından  Keerti Rathore, dünyada çok sayıda fakir insanın yeterli protein alamadığına  dikkati çekerek, bu eksiğin giderilebilmesi için pamuk gibi bir kaynaktan  istifade edilmesinin iyi olacağını söyledi.

Araştırmacıların 1950'li yıllarda, bir geni ortadan kaldırarak  "gossypol"suz pamuk üretmeyi başardığı, ancak bunun pamuğu böceklere ve  hastalıklara karşı savunmasız hale getirdiği, Rathore'nin ise yeni bir yöntemle  bu zehri sadece pamuğun çekirdeğinde yok etmeyi başardığı, böylece pamuk  bitkisinin dış etkenlere karşı savunmasız kalmadığı kaydedildi.

Pamuktan gelecek 10 yıl içinde proteinli çikolata, ekmek, kek ve diğer  bazı besin maddelerinin üretilebileceği kaydedilen haberde, Rathore'nin yeni  buluşunun Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) standartlarına uygun olduğu, ancak bunun  ticari kullanımından önce çok sayıda resmi onayın alınması gerektiği bildirildi.

Pamuk çekirdeğini sadece sığırların yiyebildiği, sindirim sistemlerinin  "gossypol"u zararsız hale getirebildiği belirtilen haberde, ancak bu zehrin diğer  hayvanlarda ve insanlarda kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına neden olduğu, pamuk  çekirdeğiyle beslenen tavukların 1 hafta içinde öldüğü ifade edildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.