Patatesle milyoner olan adam

William Chase İngilitere’nin Herefordshire bölgesinde patates ekip biçen bir çiftçi. 32 yaşında neredeyse iflas edecek haldeyken 48 yaşında multimilyoner olmuş.

Bu süre içinde İngiltere’nin en ünlü cips markalarından Tyrrells’i kurup, en büyük süpermarketlerden biri olan Tesco’ya karşı açtığı davayı da kazanmış. Şimdi 56 yaşında olan Chase, bu adı taşıyan bir votka markasının da sahibi. Kendi çiftliğinde yetiştirdiği patateslerden üretilen Chase Vodka’nın.

İnsanların başarı hikâyelerini sevdiğine inanan Chase, “Tyrrells ilk kurulduğu andan beri medya benim için hep önemli olmuştur. Süpermarketlerin ezdiği bir girişimciydim ve insanlar ezileni desteklemek istiyor” diyor.

İFLAS BAYRAĞI

Chase patates üretimi yapan çiftçi bir aileden gelme. 20 yaşındayken gözü pek bir banka müdürü bulup 200 bin sterlin borç alarak babasının çiftliğini satın almış. Patates fiyatlarında ani iniş çıkışlar olabildiği için 12 yıl boyunca Chase’in işleri de bir düzelip bir bozulmaya devam etmiş.

1992’de aşırı yağış yüzünden patatesi tarlada çürümeye bırakılmış. Chase, “utanç içinde” iflas etmiş. Birkaç ayını Avustralya’da geçirdikten sonra Herefordshire’a geri gelen Chase yeniden borçlanıp tarlayı icra memurlarından geri satın almış.

Bu defa ekstra para kazanmak için patates ticareti yapmış, çiftçilerden patates satın alıp süpermarketlere satmış.

CİPS ÜRETİMİ

Maddi olarak belini doğrultmakla birlikte, “dış görünüşü mükemmel” olmayan patatesleri süpermarketlerin geri çevirmesi canını çok sıkıyormuş. “10 kamyon dolusu patates gönderdiğimde beşi geri geliyordu. Süpermarketlerin biz çiftçilere karşı tutumu çok acı veriyordu” diyor Chase. Geri gönderilen patateslerin cips üreten firmalar tarafından satın alındığını keşfettiği 2002’de hayatının akışı değişmiş Chase’in. Daha önce hiç deneyimi olmadığı halde kendi markasını yaratıp cips piyasasına girmeye karar vermiş.

İngiltere’deki cips üreticilerine tek tek başvurup bu işe nasıl başladıklarını öğrenmek istemiş. Hiçbirinden olumlu yanıt alamayınca ABD’ye gidip Pennsylvania ve Colorado bölgelerindeki fabrikaları dolaşmış. İngiltere’ye döndüğünde Tyrrells adını taşıyan kendi çiftliğinde aynı adla cips fabrikasını kurmuş ve altı ayda üretime geçmiş. Hemen yerel basınla ilişki kurup tanıtımını yapmış, cips örnekleriyle birlikte market market dolaşmış.

YENİ ARAYIŞLAR

“Tyrrells hızla büyüdü ve iyi kâr getirmeye başladı. Dükkanlara paketini 1 sterline satıyordum, onlar da 2 sterline müşteriye satıyordu. Yüzde 35 net kârım oluyordu” diyor Chase. Ama Tesco’nun patates üreticilerine karşı tutumundan dolayı onlara cips vermemeye kararlıymış.

Fakat bir gün bir arkadaşından Tesco’nun Tyrrells cipsi sattığını duymuş. Karaborsadan alıyor ve diğer marketlerdeki fiyattan daha düşük bir fiyata satıyorlarmış. Chase, Tesco’dan bu satışa son vermesini istemiş. Ama reddedilince onlara karşı yaygın bir medya kampanyası başlatmış. Sonunda satışı durdurmuş.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Mart 2016Yayınlanma Tarihi:04 Mart 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.