Prof. Dr. Uzbay’dan aday öğrencilere altın tavsiyeler!

Üsküdar Üniversitesi tercih döneminde adaylara yol göstermeye devam ediyor. Prof. Dr. Tayfun Uzbay’dan aday öğrencilere altın tavsiyeler!

Adaylara yönelik instagramdan canlı olarak düzenlenen “Tercih Buluşmaları” programında alanında uzman isimler adaylara önemli bilgiler aktaracak. Canlı yayının ilk konuğu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay oldu.

Üsküdar Üniversitesi Kurumsal instagram hesabından gerçekleştirilen programın moderatörlüğünü Kurumsal İletişim Medya PR Birim Yöneticisi - Gazeteci Şaban Özdemir üstlendi.

Tercih buluşmalarının ilkinde Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay “Türkiye’de Nobel’i Düşlemek ve İcat Çıkarmak” başlıklı konuşmasında aday öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

“Üsküdar Üniversitesi pandemi sürecini çok iyi yürüttü”

Konuşmasının başlangıcında Covid-19 Pandemisi nedeniyle online eğitime geçilmesini ve bu sürecin Üsküdar Üniversitesi tarafından profesyonellikle yürütüldüğüne değinen Uzbay; “Eğitimler online ortama taşındı. Üsküdar Üniversitesi bu süreci gayet güzel ve profesyonelce yürüttü. Sistem gayet güzel çalıştı ve bu öğrencilerin memnuniyetine de yansıdı. Üsküdar Üniversitesini bu işi en iyi götürenlerden biri olarak adlandırmanın doğru olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

“Sağlığa ve özgürlüğe sahip olan insan her şeyi başarır”

Covid-19 Pandemisi ile birlikte bazı bölümlerin öneminin daha da iyi anlaşıldığına dikkat çeken Uzbay; “Pandemi ile birlikte en başta sağlık bilimleri çok fazla önem kazandı. Önceden siyaset ve ekonomi konuşurduk, şu anda herkesin ortak bir problemi var. Sağlığın önemi ortaya çıktı. İkinci olarak önem kazanan ve değeri ortaya çıkan bir başka bölüm ise psikoloji bölümü. Virüs, bazı insanlarda psikolojik sorunlara yol açtı. İnsan sağlığı her şeyden önemli. Bir insanın sağlığa ve özgürlüğe sahip olması lazım. Bu iki unsura sahip olan insan her şeyi yapar ve başarır. Pandemi bize birbirimize ne kadar muhtaç olduğumuzu ve günlük hayatımızın kıymetini anlattı.” Şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Uzbay’dan aday öğrencilere altın tavsiyeler!

Sözlerinin devamında aday öğrencilere tercih konusunda bazı tavsiyelerde bulunan Uzbay, iki önemli unsura dikkat çekti ve ekledi:

“Kariyer Testini Çözün”

“Tercih konusunda Üsküdar Üniversitesinin önemli bir sloganı var “Hayat Tercihtir”. Hayatımızı tercih ve kararlarımız şekillendiriyor. Bu şekillendirmede üniversite önemli bir basamağı oluşturuyor. Adaylara iki önemli tavsiyem var. Birincisi ne istediklerini bilsinler. Sevmedikleri bölümde mutlu olmaları çok zor. İyi notlar alabilir, başarılı olabilirler ama mutlu olmaları için sevdikleri yerde olmaları lazım. Adayların kendilerine karşı tarafsız olup, ne istediklerini ortaya koymaları lazım. Bu anlamda bizim web sitemizde de bulunan kariyer testlerinden yardım alabilirler, kariyer testi yol gösterici olacaktır. Kariyer testini yapan adaylar %80 doğruluğa ulaşmak istiyorlarsa sorulara samimi cevap vermeleri gerekir.

“Profesyonel tercih danışmanlarından yardım alın”

İkinci önemli maddenin mutlaka profesyonel destek olduğuna dikkat çeken Uzbay, “Adayların mutlaka profesyonel tercih danışmanlarından yardım almaları önemli. Tercih danışmanları ile görüşsünler. Üniversitelerin tercih tanıtım günlerine katılsınlar. Bizim üniversitemizde de var. Bu imkânlardan yararlanmakta, profesyonel yardım almakta fayda var.” İfadelerini kullandı.

“Üniversite seçimi çok önemli”

Üniversite seçiminin de en az tercih listesi kadar önemli olduğunun altını çizen Uzbay; “Üniversite daha bir yaşam sürebilmek için bir basamak ama sadece bundan ibaret değil. Üniversitenin aynı zamanda araştırmaya, geliştirmeye, entelektüel beceri kazandırmaya da yönelik olması lazım. Şimdiki gençler çok şanslı özellikle İstanbul’da pek çok üniversite var. Ben şu an üniversite seçecek olsaydım ilk önce akademik kadrosuna bakardım. Bu bağlamda gençlere tavsiyem şu dört maddeye dikkat etsinler.

- Birincisi akademisyenlerin CV’lerine baksınlar.
- İkincisi üniversitenin olanakları çok önemli. Laboratuvar, AR-GE imkânlarını mutlaka araştırsınlar.
- Üçüncüsü üniversitenin bulunduğu lokasyon.
- Son olarak da en önemlisi adayın üniversiteye içinin ısınması çok ama çok önemli. Kapıdan içeri girdiğinde aday kendini orada hayal edebiliyorsa o zaman tercih edebilir.” Dedi.
 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Ağustos 2020

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.