Prof.Dr. Allen Childs NPiSTANBUL Hastanesi'ni Ziyaret Etti

Teksas Üniversitesi Psikiyatri profesörü Dr. Allen Childs, Türkiye’de psikiyatrik tanı ve tedavide teknolojinin kullanımını yerinde görmek ve konferans vermek amacıyla hastanemizi ziyaret etti.

Prof.Dr. Allen Childs NPiSTANBUL Hastanesi'ni Ziyaret Etti04/06/2008 tarihinde hastanemizi ziyaret eden Prof.Dr. Allen Childs psikiyatride son yıllarda gündemden düşmeyen teknolojinin psikiyatrideki kullanımı konulu bir konferans vermiştir.

Konferansın içeriği, elektronik tıp, kranial elektriksel uyarının nörofizyolojik ve nörokimyasal özellikleri, anksiyete ve depresyondaki kullanımının yanında anti-agresif etkisinin keşfi ile ilgili bilgileri kapsamaktaydı.

40 yıldan uzun süredir psikiyatrist olarak çalışan Allen Childs, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından beyin hasarlı hastalarda yaptığı çalışmalar dolayısıyla ödüllendirilmiştir. Halen Dallas’ta Teksas Güneybatı Üniversitesinde Psikiyatri Profesörü olarak fiziksel tıp ve rehabilitasyon, psikofarmakoloji, transseksüelizm ve bağımlılık konularında dersler vermektedir.

Prof. Allen bir dönem Vernon’daki yüksek güvenlikli kuzey Teksas eyalet hastanesinde baş psikiyatrist olarak çalışmış ve bu dönemde ilaç tedavilerine ve diğer türlerdeki tedavilere dirençli bazıları 20 yıldır hastanede yatan120 gönüllü nöropsikiyatrik hastada kranial elektriksel uyarı aletini kullanarak uygulanan tedavinin anti-agresif etkisininde olduğunu göstermiştir.

Alpha stim adı verilen cihazın ciddi olarak beyin hasarı görmüş kişilerde yarattığı sakinleştirici etki ilk kez 1985 yılında Prof. Allen tarafından gösterilmiştir. Prof. Allen daha sonraki yıllarda Alpha stim cihazını 200 den fazla hastada başarı ile kullanmıştır. Bu tedavi ile ilgili olarak en sonuncusu 2005 yılında Neuropsychiatry and Clinical Neuroscience adlı dergide olmak üzere 8 adet uluslararası dergilerde yayınlanmış makalesi vardır.

Konferans sonrasında hastanemizi en ince ayrıntısına kadar inceleyen Prof. Allen kullanılan teknolojiye ve mimari ayrıntıya hayran kaldığını belirtti. Prof.Allen  Amerika’da bile bir çok eyalette bu kalitede ve standartta psikiyatri hastanesi olmadığını, ancak Üniversitelerde bu ayarda psikiyatri klinikleri olduğunu söylerken, hastanemiz için övgüyle ‘’ Üniversite olmayan Üniversite hastanesi ‘’ benzetmesinde bulundu.

Dr. Allen hastanedeki teknoloji kullanımının da üst düzeyde olduğunu, MR, QEEG, anestezi ile uygulanan EKT ve özellikle de TMU gibi teknolojik aletlerin psikiyatride tanı ve tedavide kullanımının her geçen gün arttığına değinirken, hastanemizin şimdiden tıp’taki en son teknolojiyi yakalamış olduğunu vurguladı.

Özellikle TMU tedavisini Afazi (konuşma bozukluğu) ve Tinnitus (kulak çınlaması) rahatsızlığı olan kişilerde de uyguladığımızı ve olumlu sonuçlar aldığımızı öğrenince
‘’ Devam durmadan devam edin ve bu tedavileri bilimsel yazılara dökerek neşredin‘’ diyerek hem hayranlığını hem de desteğini açıkça belirtmiştir.

Prof. Allen tarafından verilen konferansta ayrıntılı olarak değinilen Alpha stim cihazı ile doğrudan uygulanan kranial elektriksel uyarı tedavisi hastanemize depresyon, anksiyete ve uykusuzluk şikayetleri ile başvuran ve bu tedavinin fayda sağlayacağı düşünülen hastalarımızda ilaçlara alternatif bir tedavi olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Hastanemizi bizzat ziyaret ederek eğitim veren Prof. Allen Childs’a sonsuz teşekkürlerimizi sunarken, doğru yolda olduğumuzun bir kez daha dünyanın öbür ucundaki bir psikiyatri profesörü tarafından teyit edilmesi bize güç vermiştir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Haziran 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.