PSİKİYATRİ'DE DEĞİŞEN PARADİGMALAR

NP Grup

Psikiyatri alanında ülkemize ilkleri getirmekle tanınan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'ın konuğu olacak ve 'Psikiyatri'de Kullanılan Teknolojileri' anlatacak.

Çoğu kişi tarafından soyut bir hastalık olarak kabul edilmeyen psikiyatrik şikayetler eski dönemlerde ruh hastalıkları veya akıl hastalıkları olarak kabul ediliyordu. Psikiyatri'de değişen paradigmaların neler olduğunun irdeleneceği programda Psikiyatrik hastalıkların birer beyin hastalığı olduğu dile getirilecek. Psikiyatri dünyası nereye gidiyor? Dünya Psikiyatri Camiası Kongrelerinden neleri, tartışmaktadır? Yeni tanımlanan psikiyatrik hastalıklar var mıdır? Tedavide ne gibi gelişmeler vardır? Depresyon ve Şizofrenide yeni tedaviler var mıdır? Psikiyatrik hastalıkların ölçülebilmesi mümkün müdür? Beynin yaydığı dalgalar nelerdir ve bunların psikiyatride anlamı nedir? Beyin fonksiyonlarını ölçerek tedavi etmede düşünce teknolojisi nereye oturmaktadır.

Giderek dünyada gelişen genetik çalışmalar psikiyatride bir anlam ifade ediyor mu? Psikiyatride nanoteknoloji nasıl kullanılmaktadır? Beynin uyarılarla tedavi edilmesi nasıl olmaktadır? İlaç kan düzeyi psikiyatride bakılmakta mıdır? Psikiyatride Elektrofizyoloji çalışmalarında ne gibi gelişmeler olmaktadır? Beyin geri bildirim tedavisi olan Nörobiofeedback ne demektir. Zihin ve dikkat konsantrasyonda kullanılan Viyana Test Sistemi olan Rehacom tedavide hastaya ne gibi avantajlar sağlar? Kranial Elektroterapi Uyarımı ve Mikro Uyarım Tedavisi ile neler amaçlanmaktadır? Manyetik Uyarım Tedavisi hangi hastalıklarda ne kadar etkilidir. Beyin haritalaması mümkün müdür? Fonksiyonel ve Spektroskopik MRI nasıl kullanılmaktadır ve neler sağlamaktadır?

Modern insanın yaşadığı ruhsal sorunların çözümünde Psikiyatri Biliminin neler sunduğunu tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatacak. Ülke TV'de günümüz insanının sorunlarına uzman yaklaşımlarla çözüm arayışları getiren program İYİ BAK KENDİNE bu akşam saat 23.30'da.

Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine' hastalıklarına çare arayan psikiyatri hastalarının ve bilimin sağlığa getirdiği avantajları öğrenmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir program.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.