Radyoloji teknisyenleri neden kanser oldu?

Erciyes Üniversitesi Hastanesi’nde 12 radyoloji teknisyeninin tiroid kanseri olduğunu iddia eden haber üzerine Türk Radyoloji Derneği (TRD) ile Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER), ortak bir açıklama yaptı.

12 HASTANE ÇALIŞANI KANSER OLDU İDDİASI

Söz konusu haberde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan radyoloji teknisyenlerinin rutin muayenelerinde 12 kişide tiroid nodülü tespit edildiği ve yapılan biyopsi sonrası iki radyoloji teknisyeninin kanser teşhisi ile tedavi amacıyla ameliyat edildiği 10 kişinin de tiroid nodülü tanısıyla tıbbi takiplerinin yapıldığı belirtildi.

Türk Radyoloji Derneği (TRD) ile Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER), yaptıkları ortak açıklamada konunun incelendiğini belirtti.

Amacın; kamuoyunun doğru bilgilendirmek olduğuna vurgu yapılan TRD ve TÜMRAD-DER açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“YETERSİZ RADYASYON GÜVENLİĞİ BU TÜR SONUÇLARI DOĞURUR”

“Radyasyon güvenliğinde öncelikle radyoloji departmanlarının standartlara uygun ve kurumlarca onaylanmış olması önemli olmakla birlikte tek başına yeterli bir kriter değildir. Departmandaki iş yükü, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipmanların uygun olmaması veya uygun kullanılmaması, radyasyon uygulamalarında gerekli hassasiyetin gösterilmemiş olması, bu ve buna benzer sonuçların ortaya çıkarmasını kolaylaştırmaktadır. Çalışanların radyasyon maruziyetini arttıran diğer durumlar, personel sayısının yetersizliği ve ehliyetsiz, eğitimsiz kişilerin radyasyon alanında çalıştırılması, çalışma süresinin fazla olması gibi durumlardır.

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Haziran 2016Yayınlanma Tarihi:11 Haziran 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.