Sigarayı bırakmak için Ramazan büyük fırsat

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ramazan ayının sigarayı bırakmak için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu söylüyor.

Tarhan, "Sigarayı bırakmaya karar vermiş birisi, Ramazan ayında bunu yüzde 90 oranında başarabilir.'' diyor. Tarhan, 30 gün sürekli oruç tutan bir insanın Ramazan sonunda duygularını ve isteklerini düzenleme alışkanlığı kazanacağını, Ramazan sonrasında yeni bir hayata başlama fırsatının olduğunu belirtiyor. Prof. Tarhan, "Düşüncenin alışkanlıklara dönüşmesi için en az 4 hafta geçmesi gerekir.

Ramazan'da hakim olan empati, paylaşımcılık gibi olumlu kişilik özelliklerini düşündüğümüzde bu niteliklerin alışkanlık haline gelmesi açısından Ramazan ayı tam anlamıyla bir fırsattır.'' diyor. Nevzat Tarhan Ramazan'da sigarayı bırakmak için tavsiyelerde bulundu:

"Yemeğin ardından sigarayı çağrıştırabilecek çay, kahve gibi içeceklerden uzak durun. İftarın ardından yanınızda küçük bir şişe su bulundurun. Sigara içme isteği geldiğinde azar azar su için. İftardan sonra sıkıntı ve sigara içme isteği belirdiğinde, bulunulan mekânı ve meşgaleyi değiştirin. Yemekten sonra sigara içmek özellikle tiryakiler için bir reflekstir. Yemekten hemen sonra farklı aktivitelere yönelin."


 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Ağustos 2011Yayınlanma Tarihi:11 Ağustos 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.