RUH SAĞLIĞI İÇİN SENFONİ

A.A

Bu projeyle insanların hayal dünyaları iyiye, güzele doğru geliştirilip, estetik, anlamlı yaşama duyguları aşılanacak.

Ege Bölgesi'nde verdiği köy  konserleriyle, rutin konser izleyicisinin dışındaki vatandaşlarla buluşan İzmir  Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), yeni başlatacağı sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, İzmir'deki hastanelerde tedavilere destek olmak amacıyla konserler  verecek.

İZDSO Müdürü Kenan Gökkaya, müzikle tedavinin  tarihinin çok eskilere dayandığını, günümüzde de müziğin kişinin ruh ve beden  sağlığına olumlu katkılarını teyit eden çok sayıda araştırma bulunduğunu  belirterek, "Senfonik müziğin hastaların iyileşme sürecine katkı sağladığı  biliniyor. Biz de sosyal sorumluluk projesi olarak hastane konserleri ve  ziyaretlerini başlatıyoruz" diye konuştu.

İZDSO sanatçılarının bir bölümünden oluşan oda müziği grubunun, 25 Ocak  Pazartesi günü saat 10.30'da Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi  Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde konser vereceğini  anlatan Gökkaya, hastanede yatan hastaları da ziyaret edecek olan sanatçıların  daha sonra kemoterapi odasında ikinci kez dinleti sunacaklarını söyledi.
        
"SESSİZLİK, AĞRININ EN AĞIR ŞEKİLDE YAŞANMASINA NEDEN OLUYOR"
        
Hastanede yatan kişinin, acıyı, ağrıyı ve karamsarlığı ağır şekilde  yaşadığını, hastanelerde çoğu zaman geçerli olan sessizliğin de ağrıların en ağır  şekilde yaşanmasına neden olduğunu vurgulayan Gökkaya, şöyle konuştu:

"Müzik, senfonik müzik, insanların hayal dünyalarını iyiye, güzele doğru  geliştiriyor, estetik, anlamlı yaşama duygularını harekete geçiriyor. Bu sanatı  yapan kişiler olarak bizler, müziğin insan üzerindeki etkisine bire bir şahit  oluyoruz. Ayrıca insan sağlığının sadece fiziksel sağlıktan ibaret olmadığını da  unutmamamız gerekiyor. Kişinin hayata sağlıklı bakabilmesi için ruh sağlığının da  yerinde olması gerekiyor. Bu noktada öne çıkmanın, sanatçı olarak sosyal  sorumluluğumuz olduğunu düşündük. Sadece konserler de planlamadık, sanatçılarımız  hasta ziyaretleri yapacaklar. Enstrümanlarını yanlarına alacaklar ve hastalarla  sohbet edecekler. Bir düşünün, hastasınız, kendinizi yalnız hissediyorsunuz.  Tanımadığınız, bilmediğiniz ama vergilerinizle gelirini karşıladığınız bir  sanatçı, başucunuzda kemanıyla sizin için bir melodi çalıyor, size sanatıyla  geçmiş olsun diyor. Bunun çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz."

İzmir Senfoni'nin, rutin konserlerine gelip salonu dolduran izleyiciler  dışında, toplumun her kesiminden insanla buluşmayı amaçladığını, bu hedef  doğrultusunda farklı mekanlarda konserler verdiğini, özellikle köy konserlerinin  büyük ilgi gördüğünü anlatan Gökkaya, projeye Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları  ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Ali Kadri Çırak'ın  ilgi gösterdiğini, burada verecekleri konserlerin ardından Büyükşehir'in  Eşrefpaşa Hastanesi'nde, Dokuz Eylül ve Ege Üniversite hastanelerinde de  konserlerini sürdüreceklerini söyledi.

Gökkaya, sosyal sorumluluk konserleri çerçevesinde huzurevi ve ıslahevi  gibi mekanlarda da konser verebilmek için hazırlık yaptıklarını kaydetti.
        
BAŞHEKİM ÇIRAK: "ÇİFT TARAFLI KAZANIM"
        
İZDSO'nun ilk hastane konserine ev sahipliği yapacak olmanın kendilerini  mutlu ettiğini ifade eden Başhekim Dr. Çırak, "Kanıta dayalı veriler çok olmasa  da bu tür etkinliklerin hastalara moral açısından destek olduğu kabul ediliyor"  dedi.

Müziğin, hastalar ve çalışanlar üzerindeki olumlu etkisini bildikleri  için çoğu zaman CD aracılığıyla müzik yayını yaptıklarını ve olumlu sonuçlar  aldıklarını kaydeden Çırak, ilk kez canlı performans gerçekleştirileceğini  belirtti ve şöyle konuştu:

"Hastalar sessizlik ortamında ağrılarına daha fazla odaklanabiliyor,  moral düşüyor ve bazen sabırsız olabiliyorlar. İlginç bir deneyim yaşayacağız.  Hastanede işler devam ederken, bir yandan da İZDSO müzisyenlerinin performansını  dinleyeceğiz. Hasta ve çalışanlar da bu arada senfonik müziğe kulak aşinalığı  kazanıyor olacak. Çift taraflı bir kazanım olacak. Bu etkinlikten beklentimiz  yüksek."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.