Rüyalarınızı kaleme alın!

Rüyalarınızı kaleme alın!Amerika’da yapılan bir araştırmaya bakılırsa, insanlar uykularında ortalama beş kez rüya görüyorlar.

İlk rüya kuşağı en çok 10 dakika sürüyor. Sonuncusuysa, uyanmadan kısa bir süre önce ve yarım saat uzunlukta.

Rüyaları hatırlamanın en iyi yolu, rüya görüldüğü sırada bir başkası tarafından uyandırılmak. Ama, rüya gören kişi sarsılarak uyandırılırsa, hafızasındaki rüyası çabucak siliniveriyor. Ama, kişi yatmadan önce gördüğü bütün rüyaları aklında tutmaya niyetlenmişse, o zaman sabahleyin bütün rüyaları hatırlaması kolaylaşıyor. Sabah uyanır uyanmaz hatırda kalan rüyaları birisine anlatmak, ya da kağıda not almak da iyi bir yol. En önemlisi, uyandıktan hemen sonra gözleri açmamak ve yatakta bir süre kalıp, hızlı hareketlerde bulunmamak. Ama rüyaların işlevi, kişiyi eğlendirmek değil. Kişiliğin oluşumu ya da gelişmesinde rüyalar büyük rol oynuyor. Üstelik, kişiliği en fazla geliştirenler, hoş ve güzel rüyalar değil, olumsuz ve kötü olanlar. Kötü rüyalar, insanın içinde bazı çatışmaların, çözüm bekleyen sorunların olduğuna işaret ediyor.

KAYNAK: //saglik.milliyet.com.tr/Saglik/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=&ArticleID=974592&Date=06.08.2008&b=R%FCyalar%FDn%FDz%FD%20kaleme%20al%FDn!&ver=26


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:06 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.