SADECE BAĞIMLILIK YAPMIYOR

AFP

Rhode Island Eyaletindeki Brown Üniversitesinde yapılan ve Journal of Proteome Research dergisinde yayımlanan araştırmada elde edilen verilerin sigara bağımlılığının tedavisinde yeni yöntemler ortaya çıkarması bekleniyor.

Baş araştırmacı Edward Hawrot çalışmayla ilgili yaptığı açıklamada, çok benzeri insanlarda da bulunan, farelerin beyin dokusundaki "alfa-7 nikotin asetilkolin" reseptörünü mercek altına aldıklarını belirterek, nikotin reseptörü denilen alfa-7'nin, nikotin vücuda girince hareketsiz kaldığını kaydetti.

Çoğu reseptörler hücrelerin dış yüzeyinde bulunuyor ve alfa-7 reseptörünü faaliyete geçiren asetilkolin gibi moleküllerin minik sinyallerine karşı duyarlı oluyor.

Araştırmada, bilim adamları alfa-7 nikotin reseptörü ile etkileşime giren 55 proteini keşfetti. Araştırmacılar bu bağlantıları daha önce bilmediklerini belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.