Sağlıklı Beslenme Kuralları

Sağlığın yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor. Sağlıklı beslenmenin belirli kuralları var. Sağlığınızı korumak için sağlıklı beslenin. İşte sağlıklı beslenmenin kuralları ve sağlıklı beslenme tüyoları... Sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz?

Doğal Gıdaları Seç

Sağlıklı beslenmenin temel fikri, mümkün olduğunca doğal formlarına yakın yiyecekleri seçmektir. Dolayısıyla kutulu, paketli veya paketli gıdalar yerine taze, doğal olanları seçin. Dondurulmuş hindi köfte veya çiğ üzüm yerine tüm hindi düşünün. Cips, kurabiye ve yemeye hazır yemekler gibi yüksek derecede işlenmiş gıdalardan kaçındığınızda, çok fazla kalori, şeker, tuz ve doymuş yağ almamış olursunuz.

Daha Fazla Tam Tahıl Yiyin

Beyaz ekmek, makarna ve pirinç gibi rafine karbonhidratlar üretim sürecinde besin maddelerini kaybeder. Kepekli ekmek ve makarna ve kahverengi veya yabani pirinç tüketin. Ya da yulaf ezmesi, patlamış mısır, arpa veya bulgur gibi diğer tam tahılları tercih edin. Bu değişikliğin büyük bir etkisi olabilir: Çalışmalar, tam tahıllarda yüksek bir diyetin kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kolon kanseri riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

Meyve ve Sebze tüketin

Daha az lif ve daha fazla şekere sahip meyve suları yerine bütün meyveleri seçin. İhtiyacınız olan kaloriye ve fiziksel aktivite seviyenize bağlı olarak her gün en az beş ila dokuz porsiyon meyve ve sebze almayı hedefleyin.

Tuz ve Şeker Ekleme

Doğal gıdalar doğal olarak tuz ve şeker bakımından düşüktür ve bunları eklemek mümkün olduğunca doğal yaklaşıma aykırıdır. İşlenmiş gıdalar bunların önemli bir kaynağı olduğundan, kaçındığınızda alımınızı azaltabilirsiniz. Aksi takdirde, yoğurt veya domates sosu gibi sağlıklı görünen gıdalarda bile ilave tatlandırıcılar ve tuz aramak için gıda etiketlerini okuyun. Bunun yerine baharatlar ve otlar ile tatlandırmayı deneyin.

Yapay renkler, tatlandırıcılar, koruyucular ve diğer insan yapımı içeriklerin temiz beslenmede bir yeri yoktur. Bakkalda, gıda etiketlerini okuyun ve sahte şeylerden kaçının.

Bol Su İçin

Su açlığınızı azaltabilir ve kendinizi doygun hissetmenize yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda yorgunluğu giderebilir ve size daha fazla enerji verebilir. Suyunuzu bir dilim narenciye veya naneyle içmeyi deneyin.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Mayıs 2020Yayınlanma Tarihi:19 Şubat 2020

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.