Sağlıklı dişler için bunları bırakın!

Dişlerde ve diş etlerinde yaşanan en ufak bir problem, hem bünyenizin zayıflamasına hem de keyfinizin kaçmasına neden olabilir.

Bazı diş problemleri genetik olsa da, dış etkenlerin diş sağlığı üzerindeki etkileri de küçümsenmemeli. İşte daha sağlıklı dişlere sahip olmak için uzak durmanız gerekenler...

KURU MEYVELER

Kuru meyveler karbonhidrat içerir. Sahip oldukları yapışkanlıktan dolayı ağız içinde daha uzun süre kalır ve dişlerinizi yeterince iyi fırçalamadığınız sürece de ağız içinde kalmaya devam eder.

KOLA

İçerdiği sitrik asit, fosforik asit ve şekerden dolayı kola, dişler için en zararlı içeceklerden bir tanesi.

BUZ

Dil üzerinde çıkan yaraları geçirmeye yardımcı olduğu doğru, fakat buz çiğnemek, diş minesinde çatlaklar oluşturabiliyor ve bu durum diş sağlığı için en tehlikeli etkenlerden biri.

BEYAZ EKMEK

Son zamanlarda beyaz ekmeğin tüketimi, zararlarından dolayı oldukça azalsa da, tamamen hayatınızdan çıkaramıyor olabilirsiniz. Fakat beyaz ekmeğin içinde bulunan şeker ağızda bakteri oluşumuna neden oluyor. Böylelikle beyaz ekmek diş sağlığınızı yakından tehdit ediyor.

TURUNÇGİLLER

İçerisinde asit bulunduran her şey diş minesine zararlı. Her ne kadar sağladıkları C vitamini ve besin değerleri açısından faydalı olsalar da sağlam ve sağlıklı dişler istiyorsanız bu besinlerin tüketimini azaltmanızda fayda var.

ALKOL

Alkol tüketimi sırasında ve sonrasında yaşanan ağız kuruluğu ağız ve diş bakımınız açısından oldukça zararlı. Özellikle viski, şarap ve tekila gibi sert içkiler bu konuda daha da etkili. Alkol tüketimi sırasında mutlaka beraberinde eşit miktarda su tüketimi yapmanız dişleriniz ve ağız sağlığınıza iyi gelecek.

Tüm bu besinlerin ve içeceklerin tüketimine dikkat etmenizin yanı sıra, günde 3 kez dişlerinizi fırçalamak, gün içinde bolca su tüketmek ve tuzlu suyla gargara yapmak, ağız ve diş sağlığınızı korumanıza ve dişlerinizin sağlıklı görünümüne oldukça faydalı olacak yöntemler.

HABERTÜRK

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:11 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi:29 Mayıs 2017