SAKİNLEŞMEK İÇİN YEŞİL ÇAY

CNN

Uzmanlar göre, bu yıl sağlıklı kalmak ve sakinleşmek için yeşil çay da içmek gerekiyor. İşte detaylı bilgiler. 

Uzmanlara göre, 2010'u daha sağlıklı ve hastalıklardan uzak geçirmek isteyenler, alışveriş sepetinden tahıl ürünleri,  yağlı balıklar, soya fasulyesi, kırmızı şarap ve yeşil çayı eksik etmemeli.

CNN'in haberine göre, uzmanlar, bu yıl zinde kalmak ve daha enerjik olmak  için doğru beslenme alışkanlıklarına destek olarak "çok yararlı, düşük kalorili  ve her markette kolayca bulunabilecek" bazı besinler tavsiye ediyor.

Uzmanların listesindeki "sağlıklı yaşam" için ilk gerekli besin  tahıllar... Özellikle zayıflama diyetlerinin önemli parçalarından olan yulaf,  arpa ve çavdar, hem kolesterol seviyesini azaltıyor, hem de daha sağlıklı bir  vücuda kapı aralıyor. Diyabetler için de yararlı olan çavdarın bisküvisi ile  buğdayla karışık ekmeği öneriliyor. Ancak düzenli olarak sadece çavdardan oluşan  ekmek yenilmemesi gerekiyor.

Listenin diğer önemli yiyeceği soya fasulyesi... Kalbe iyi gelen ve  kanser riskini azaltan soya, aynı zamanda çocukluk obezitesini önlemede etkin  olduğundan çocukların beslenmesi için de ısrarla öneriliyor.

Sağlığı güçlendirici bir diğer besin olan somon balığı ve diğer yağlı  balıklar ise haftada iki kez alışveriş sepetine girmeli. D vitamini kaynağı olan  ve kalp problemlerini azaltan somon, beyin için de yararlı.

Listedeki bir diğer öneri kırmızı şarap... Uzmanların alkollü içki  önermede temkinli olduğu, ancak "ölçülü" içilmesi durumunda şarabın kalbe giden  kan damarlarına iyi geldiği ve kötü kolesterolü azalttığı belirtiliyor.

Bu yıl sağlıklı kalmak için tüm bunların yanında yeşil çay da içmek  gerekiyor. Sakinleştirici etkisi yanında, göğüs kanseri dahil bazı kanser  risklerini azalttığı düşünülen yeşil çayın etkinliği için günde 3 ile 6 bardak  arasında içilmesi tavsiye ediliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.