SALDIRGANLIK ERKEĞİN YÜZÜNDE YAZILI

SALDIRGANLIK ERKEĞİN YÜZÜNDE YAZILIKanadalı psikologlara göre yüzün genişliğine ve uzunluğuna bakılarak erkeklerin ne kadar saldırgan oldukları anlaşılabilmekte.

Brock Üniversitesi’nden Justin M.Carre ve Cherly M. McCormick, konuyla ilgili üç araştırmayı
Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımladılar.

Araştırmacılar seksen sekiz katılımcının yüz genişliğini ve uzunluğunu (üst dudaktan kaşlara kadar olan mesafe) kontrol ettikten sonra anket formları ve deneylerle başatlık ve saldırganlık eğilimini ölçmüşler. Buna göre geniş yüz (sadece erkeklerde) saldırgan davranışları yansıtmakta.
Bilim adamları sonuçları kontrol etmek için buz hokeyi oyuncularının yüzlerini ölçtükten sonra bu verileri bir sezonda alınan cezalarla karşılaştırmışlar. Bu şekilde de aynı sonuçlar elde edilmiş.

Ergenlik dönemindeki yüksek testosteron seviyesinin yüz genişliği üzerinde etkili olduğunu söyleyen bilim insanları, yüz biçiminin, saldırganlık için gerçek bir gösterge olduğunu iddia ediyorlar.

Nilgün Özbaşaran Dede

KAYNAK: Cumhuriyet Bilim Teknik


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.