ŞEHİT AİLELERİNİN PSİKOLOJİSİ VE NARSİSTİK KİŞİLİKLER

NP GRUP

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan teröristlerin Tokat Reşadiye'de sisli havayı fırsat bilerek kurduğu pusu sonucunda şehit 7 askerin ailelerinin yaşadığı psikolojik yıkımı ve yaşadıkları acının tahlilini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Yürek yakan hain saldırılara dün bir yenisi eklendi. Tokat'ın Reşadiye İlçesi Sazak Köyü yakınlarında, yoğun sis altında devriye görevi yapan jandarma timine teröristlerce ateş açıldı. Mehmetçik karşı ateşle karşılık verse de, bir uzman çavuş ve altı er şehit oldu, bir uzman çavuş, iki er yaralandı.

Olay dün saat 15.20 sıralarından askerler yol devriyesi görev yaparken meydana geldi. Askerler bölgede pusu kuran teröristlerin saldırısına uğradı. Yoğun sisin etkisiyle görüş mesafesinin iki metreye kadar indiği sırada kurulan pusudan yaylım ateşi açıldı. Güvenlik kuvvetlerinin karşı ateşiyle çatışma çıktı. Bölgeye ilave kuvvetler sevk edildi. Teröristleri yakalamak için operasyonlar sürüyor.

Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı ve diğer siyasi parti liderleri hain saldırı üzerine mesajlar yayınladılar. Birlik ve beraberliğe, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamına yönelen bu hain saldırı şiddetle telin edildi. Prof. Tarhan yaşanan bu alayın ailelere yansıyan yanını ve ortak acının milletlerin hayatında ne anlama geldiğini yorumluyor.

Şehit düşen ailelerin yaşadığı travma, anne baba, eş ve kardeşlerin psikolojik durumları ve yaşadıkları travmalar nasıl giderilir? Bu olayı istismar etmek isteyebilecek terörü destekleyen gruplara karşı takınılması gereken doğru davranış nasıl olmalı?  Psikolojik Savaş kitabı yazarı tanınmış psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan tüm bu konuları, durumu yakından yaşayan kişilerin psikolojik dinamikleri, bu dönemde neler hissedeceklerini ve yakınlarının nasıl davranmaları gerektiğini bugün Uğur Canbolat'a yorumluyor.

Programın diğer bölümünde Büyüklenme hastalığı olarak bilinen Narsistik Savunmalar' ele alınacak. Narsisizmin günümüz dilinde karşılığı nedir? Narsistik kişilik nedir? Hangi kişilik kümesine girer? Narsistler eleştiriye karşı nasıl yaklaşırlar? Narsistler kendilerini önemsemeyenlere nasıl davranırlar? Narsistler ne gibi korkular yaşarlar ve nasıl kapatırlar? Narsistik duygular kişide ne zaman gelişmeye başlar? Narsistik davranışlarda ve savunmalarda öğrenilmişlik etkisi var mıdır? Narsistlerin en çok yaşadığı hastalıklar nelerdir? Kendilerinin önemine ilişkin büyüklük duyguları nereden kaynaklanır? Narsistler başarı ve yeteneklerini neden abartırlar? Kendilerini özel ve önemli görmeyenlere nasıl yaklaşırlar? Hep saygı görmeyi beklemeleri tavırlarını nasıl etkiler?

Güç ve başarı tutkuları karşılık bulmadığında ne yaparlar? Şöhret, para ve güzellik ile aşk ön planda tutmalarının önemi nedir? Narsistler neden övgü ile beslenirler, iltifat beklerler? Bu yapılmadığında nasıl bir tavır geliştirirler?  Menfaatleri karşılanmadığında neler yapabilirler?  Kişiler arası ilişkileri istediği çıkarı elde etmediğinde neler beklemeliyiz? Amaçlarına ulaşmadığında nelere başvururlar? Hile ve aldatmayı neden normal görürler? Kin, öfkeyi savunma mekanizması olarak kullanırlar mı? Kıskançlık duyguları neden fazladır? Kendisine ayrıcalık yapılmaması halinde nasıl bir duygu yaşar? Narsistler korkularını bastırmak için ne gibi savunmalar geliştirirler? Güvensizliklerini ne gibi davranışlarla kapatırlar? Sıradan kişi olmamak için ne gibi mücadeleler yaşarlar? Narsistler etkileyici midirler? Kendilerinin övülme duyguları karşılanmazsa saldırganlaşabilirler mi? Narsisistik özellikteki kişiler rekabeti severler mi? Güç ve statü takıntılarını savunma amacıyla nasıl kullanırlar? Eşlik eden hastalıklar nelerdir? Tedaviye direnirler mi? Terapide ne gibi savunmaları vardır? gibi konuları Uğur Canbolat  'İyi Bak Kendine' programında Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel ve Uzman Psikolog Yıldız Burkovik ile irdeleyecek ve cevaplar arayacaklar. Tedavi edilmediğinde durum nereye kadar gider ve ne gibi yaşam zorluklarıyla karşılaşılır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak.

Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de...


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.