Sıcak Bitkinliği Nedir?

Sıcak bitkinliği sıcak çarpması kadar ciddi olmasa da hafife alınacak bir durum değildir. Uygun müdahale yapılmazsa, sıcak bitkinliği, beyne ve diğer hayati organlara zarar verebilecek, hatta ölüme neden olabilecek sıcak çarpmasına kadar ilerleyebilir.

Sıcak Bitkinliği Nedir?

Sıcak Bitkinliği Nedir?

Isı bitkinliği, yüksek sıcaklıklara maruz kaldıktan sonra ortaya çıkabilen ısıya bağlı bir hastalıktır ve sıklıkla dehidrasyona eşlik eder.

Isı bitkinliğinin iki türü var:

- Su tükenmesi. Belirtiler arasında aşırı susama, halsizlik, baş ağrısı ve bilinç kaybı yer alır.
- Tuz tükenmesi. Belirtileri bulantı ve kusmayı, kas kramplarını ve baş dönmesini içerir.

Isı Bitkinliğinin Belirtileri

Isı bitkinliğinin en yaygın belirtileri ve semptomları şunlardır:

- Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
-  Koyu renkli idrar (dehidrasyon belirtisi)
- Baş dönmesi
- Bayılma
- Tükenmişlik
- Baş ağrısı
- Kas veya karın krampları
- Bulantı, kusma veya ishal
- Soluk cilt
- Aşırı terleme
- Hızlı kalp atımı

Isı Bitkinliğinin Tedavisi

Sizde veya bir başkasında sıcak bitkinliği belirtileri varsa, hemen sıcaktan çıkıp, tercihen klimalı bir odada dinlenmeniz çok önemlidir. İçeri giremiyorsanız en yakın serin ve gölgeli yeri bulmaya çalışın.

Isı Bitkinliği İçin Öneriler

- Kaybedilen tuzu yerine koymak için bol miktarda sıvı, özellikle spor içecekleri için (kafein ve alkolden kaçının).
- Sıkı veya gereksiz kıyafetleri çıkarın.
- Soğuk bir duş, banyo veya sünger banyosu yapın.
- Vantilatör veya buz havlusu gibi diğer soğutma önlemlerini uygulayın.

Bu tür önlemler 15 dakika içinde rahatlama sağlamazsa acil tıbbi yardım isteyin, çünkü tedavi edilmeyen ısı bitkinliği, sıcak çarpmasına ilerleyebilir.

Isı Bitkinliği için Risk Faktörleri

Isı bitkinliği, bağıl nem ve hava sıcaklığının etkileri birleştiğinde ne kadar sıcak hissettiğinizin bir ölçümü olan ısı indeksi ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. %60 veya daha fazla bağıl nem, terin buharlaşmasını engeller ve bu da vücudunuzun kendini soğutma yeteneğini engeller.

Isı indeksi 90 dereceye veya daha fazlasına çıktığında ısıya bağlı hastalık riski önemli ölçüde artar. Bu nedenle, özellikle sıcak hava dalgaları sırasında, bildirilen ısı endeksine dikkat etmek ve ayrıca tam güneş ışığı altında durduğunuzda ısı endeksinin daha da yüksek olduğunu hatırlamak önemlidir.

Kentsel bir bölgede yaşıyorsanız, özellikle durgun atmosferik koşullar ve kötü hava kalitesi varsa, uzun süreli bir sıcak hava dalgası sırasında ısı bitkinliği geliştirmeye özellikle yatkın olabilirsiniz. "Isı adası etkisi" olarak bilinen olayda, asfalt ve beton gündüzleri ısıyı depoluyor ve geceleri yavaş yavaş serbest bırakıyor, bu da gece sıcaklıklarının artmasına neden oluyor.

Sıcaklığa bağlı hastalıklarla ilişkili diğer risk faktörleri şunları içerir:

- Yaş. Bebekler ve 4 yaşına kadar olan çocuklar ile 65 yaş üstü yetişkinler, ısıya diğer insanlara göre daha yavaş uyum sağladıklarından özellikle savunmasızdırlar.

- Belirli sağlık koşulları. Bunlara kalp, akciğer veya böbrek hastalığı, obezite veya zayıflık, yüksek tansiyon, diyabet, akıl hastalığı, orak hücre taşıyıcılığı, alkolizm, güneş yanığı ve ateşe neden olan herhangi bir durum dahildir. Diyabetli kişiler acil servise başvurma, hastaneye yatma ve sıcağa bağlı hastalıklardan ölüm riskiyle karşı karşıyadır ve özellikle sıcak hava dalgaları sırasında risklerini hafife alma olasılıkları yüksektir.

- İlaçlar. Bunlar aşağıdaki sınıflardaki bazı ilaçları içerir: idrar söktürücüler, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler, uyarıcılar, kalp ve tansiyon ilaçları ve psikiyatrik durumlara yönelik ilaçlar.

Isı Bitkinliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir...

Isı endeksi yüksek olduğunda içeride, klimada kalmak en iyisidir. Dışarıya çıkmanız gerekiyorsa aşağıdaki adımları uygulayarak ısı bitkinliğini önleyebilirsiniz:

-  Hafif, açık renkli, bol giysiler ve geniş kenarlı bir şapka giyin.
- SPF'si 30 veya daha fazla olan bir güneş koruyucu kullanın.
- Ekstra sıvı tüketin. Dehidrasyonu önlemek için günde bol miktarda su, meyve suyu veya sebze suyu içirin. Sıcaklığa bağlı hastalıklar aynı zamanda tuz eksikliğinden de kaynaklanabileceğinden, aşırı sıcaklık ve nem dönemlerinde su yerine elektrolit açısından zengin bir spor içeceğinin kullanılması önerilebilir. En iyi sıvı türlerini ve ne kadar içmeniz gerektiğini doktorunuza sorun.

Orta ila yüksek yoğunlukta egzersiz yapanlar için genel bir öneri, egzersizden iki ila üç saat önce 17 ila 20 ons sıvı içmeleri ve egzersizden hemen önce sekiz ons daha su veya spor içeceği eklemeyi düşünmeleridir.

Egzersiz sırasında, susamasanız bile her 20 dakikada bir yedi ila on ons daha su tüketmelisiniz. Ayrıca egzersizden sonraki yarım saat içinde 8 ons daha iç. Açık havada egzersiz yaparken veya çalışırken ek önlemler alın.

 Kafein veya alkol içeren sıvılardan kaçının çünkü her iki madde de daha fazla sıvı kaybetmenize ve ısı yorgunluğunun kötüleşmesine neden olabilir. Epilepsi veya ciddi kalp, böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa, sıvı kısıtlı bir diyet uyguluyorsanız veya sıvı tutulumuyla ilgili bir sorununuz varsa, sıvı alımını artırmadan önce doktorunuza danışın.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Haziran 2024

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.